Ritini un būs vairāk ↓
Raksts
Kārlīši ulmanīši mūsos

Kārlīši ulmanīši mūsos

18.11.2011

Jau gandrīz gadu viņš stāsta par notikumiem TV3, taču skatās uz ikdienas norisēm ar politikas zinātnieka pieredzi. Savā disertācijā pētījis Latvijas, Lietuvas un Igaunijas dršības politiku, kā arī attiecības ar ASV laika posmā pēc Aukstā kara - no 1988 līdz 1998. gadam. Proti, iedziļinājies tieši valstiskas neatkarības atgūšanas apstākļos. Lai pamatīgi iepazītu neseno vēsturi, viņš iemācījies lasīt lietuviešu un igauņu valodās un apgalvo, ka tieši valodas barjera līdz šim liegusi apskatīt kopakarībās it kā mums visiem zināmus notikumos. Par topšo grāmatu Edijs stāsta, ka viens no, viņaprāt, pārsteidzošākiem secinājumiem ir tas, ka mēs līdz šim par zemu novērtējām labvēlīgu apstākļu sakritību neatkarības atgūšanas brīdī. „Mēs bijām ļoti atkarīgi no tā, cik ātri izjuks PSRS. Tieši straujais Gorbačova valsts sabrukums un augusta pučs ļāva mums izstāties no savienības bez jebkādām sarunām. Tobrīd mūsu politiķi jau bija samierinājušies ar to, ka sarunas būs un neatkarībai pretī būs kaut kas jādod. Taču labvēlīgi apstākļi ļāva mums izsprukt un pieņemt pilsonības likumu tādu, kādu gribējām, un arī tiesiski sagatavot padomju armijas izvešanu," tā Edijs. Gaidāms, ka šis darbs tiks izdots grāmatā, tiesa pagaidām, TV ziņas paņem pārāk daudz laika.  Tad vēl arī lekcijas augstskolas studentiem.

Kāds noskaņojums svētku dienās?

Biju aizgājis pie sveču sienas kopā ar divarpus gadus veco meitiņu - vairāk pastaigas nolūkos nevis patriotsima vadīts. Jo tik mazā vecumā valsts mācību vēl par agru noturēt. Nu skaisti bija.

Ko pēc 2 gdiem stāstīsi meitai?

(smejas) Man būs stingri jāpiedomā, ko stāstīt, jo ir jau grūti runāt ar 20 gadus veciem studentiem tā, lai viņiem kaut kas nogulsnējas atmiņā, bet ar tik maziem neesmu strādājis. Sākumskolas pedagoga iemaņas man nav, bet būs jāapgūst, jo bērns aug.

Par ko tu  stāsti studentiem?

ASV ārpolitiku, diplomātijas vēsturi.

Runājot par Latviju, vai tev būs svarīgi, lai bērnam būtu tāda vērtība, kā patriotisms?

Atkarībā no tā, ko mēs definējam ar vārdu patriotisms... Es gribu, lai viņa paliek latviešu pasaulē, lai viņai būtu sava valsts, ar kuru var lepotis. Tādā ziņā esmu patriotisms.

Pie varas esošie - jo sevišķi valsts svētku laikā - arī cenšas kļūt par vienu no valsts simboliem un tādā veidā likt tautai mīlēt un godināt sevi...

(domā) Es nepiekrītu tai idejai, ka mums ir iespēja nodalīt varu no valsts, jo tā bez varas nevar pastāvēt. Iedomājoties zupu bez ūdens! Nē, zupu var bez ūdens uzvārīt, tas nebija labs salīdzinājums! (smejas). Man liekas, ka ir jāgnorē tādas lietas - politiķiem ir sava pieeja dzīvei, savi izdzīvošanas instinkti un triki, kas viņiem jāpilda, lai atrastos savās vietās. Nevajag to slimīgi uztvert. Mēs taču dzīvojam brīvā sabiedrībā, atšķirībā, piemēram, no maniem vecākiem, kuriem skolas gados bija jāraud, kad Staļins nomira. Mūsdienās no tādas politiķu uzstājības man ļoti viegli norobežoties, un mani pilnīgi neinteresē, ka viens otrs politiķis grib, lai es viņu asociēju ar varu, ar valsti, ar patriotismu. Tā ir mana darīšana, viņš to nevar uzspiest.

Foto: Edijs Bošs gatavojas lasīt ziņas.

Taču viņi taisa trikus uz sabiedrības rēķina. To cilvēki uztver sāpīgi, par ko liecina kaut vai aptaujas rezultāti. Atkal dramatiski zema uzticība Saeimai, Zatlera reformu partija ripo reitingu bedrē.

Es nedomāju, ka šeit politiķi īsti vainojami. Šoreiz aistāvēšu viņus. Tas, ko mēs sagaidām no valsts un politiķiem - tas viss ir mūsu rokās. Mums ir neveselīgs priekšstats, ka politiķi ir absolūti neaizsniedzami. Tas ir totalitārās padomju iekārtas mantojums.Vienīgā mūsu reakcija: gaidām no viņiem dāvanas vai ejam virsū ar mēslu dakšām. Mēs taču esam vara - katram ir iespēja līdzdarboties, es nepārspīlēju, tas nav patoss! Mūsu mazajā Latvijā iekļūt politikā ir daudzkārt vieglāk, nekā jebkurā citā demokrātiskā valstī.

Absolūtā tiešā demokrātija, kā polisēs?

Tam es arī nepiekrītu! Tas, kurš vēlas, var nokļūt šajā pie varas esošo grupā - elites vai darboties gribošo, kā nu mēs to nosaucam - bet šī grupa nebūt nav slēgta, lūk, ko es vēlos uzsvērt. Demokrātija nenozīmē to, ka pārvaldīsim valsti kā tirgus placī. Pārvaldes struktūra atvērta aktīvākajiem un ambiciozākajiem. Es īsti neesmu tiešās demokrātijas fans. Ja tev vai man būtu jābalso par likumprojektiem, ko Saiemai jāpieņem... Tev būtu laiks iedziļināties, piemēram, sēdēt bibliotēkā, studējot to visu? Referendums ir laba lieta, bet normālās devās.

Tas, ko mums vajag, ir nevis tiešās demokrātijas izrādes par katru jautājumu, bet gan labi nokomplektēta politiskā elite. Ne ekskluzīvā ziņā elite, bet gan profesinālajā, kurā var iekļūt ikviens.

Tas prasa laiku, lai nokomplektētu to...

Lūk! Un sāpe ir tā, ka pie  mums šāda elite nekomplektējas! Ja mēs atgriežamies pie tā, kāpēc ir vilšanās pēc ārkārtas vēlēšanām... Bet ko mēs gribējām, es atvainojos?.. Referenduma laikā kāds ir trāpīgi pateicis: iespējams, mūsos, kas aizgāja uz referendumu, ierunājās mazais Ulmanis. Mēs nobalsojām nevis par 10 Saiemas atlaišanu, bet gan par parlamenta atlaišanu vispār. Viss! Parlaments nav vajadzīgs! Tinieties! Mazais Kārlītis Ulmanītis katrā no mums. Problēma nebija ar uzticības krīzi 10 Saeimai. Nebija uzticības vispār parlamentam, jo neveidojās šī elite, kura varētu sadarboties ar sabiedrību un pārstāvēt to varā. Ir kaut kāds iemesls, kāpēc mūsu sabiedrība nespēj nokomplektēt rīcībspējīgu politisko eliti.

Zatlers mēgnāja... Varbut šī vilšanās ir tik liela, jo skatāmies uz personālijām, nevis piedāvātām politiskajām programmām?

Manā ziņu dienesta cilvēka pozīcija neļauj nostāties par labu kādam politiskajam spēkam. Man, protams, ir savs viedoklis... Es uz Zatlera pleciem neliktu visu vainu. Ir daudz objektīvu iemeslu, kāpēc nogāzies viņa reitngs. Bija ļoti, ļoti īpatnējs valdības veidošanas process, izskatījās, ka viņi paši īsti nesaprata, ko grib. Bet tas ir baltā zirgā jājēja nenovēršamā nosķiešanās ar dubļiem. Tās ir milzīgas gaidas, un turklāt  bija savas problēmas - nevar kvalitatīvi izveidot partiju un nostartēt vēlēšanās sprinta tempos.

Kad iznāks tava grāmata, kuras pamatā disertācijas materiāls?

Nav laika pieķerties, lai izdotu to  tādā lasāmā veidā. Nākamgad būs vairāk laika! Bet es tā domāju arī pagājušajā gadā.

Jāņem atvaļinājums...

Īsti nevar, jo ģimene jāuztur, turklāt divi darbi - lekciju pasniegšana un ziņas. Ziņiniekiem režīms neprognozējams. Ja vēl kādu Saeimu atlaidīs un sabojās visiem atvalinājumus?

Bērziņš atlaidīs?

Es prezidentu Bērziņu nolasu, kā cita tipa cilvēku, viņš nekad nevarētu spert tādu soli kā Zatlers. Es nesaku, ka tas ir labi vai slikti.

Foto: Kembridžas universitātē.

Ārpolitika un vēsture Bošu interesējusi vienmēr. Kļuvis par LNT reportieri 1997. gadā, vēl mācoties Franču licejā, viņš saprata, ka nokļuvis to privileģēto cilvēku vidū, kuriem ir iespēja pašiem būt klāt svarīgiem politiskiem notikumem. „Mēs piedzīvojām kosmiski ātras karjeras - daudz straujākas nekā būtu kādā stabilā rietumu demokrātijā. Ja es būtu piedzimis Somijā, diez vai mani - tik zaļu gruķi - sutītu intervēt Bušu. Viņš man tā puspajokam arī pateica - tu esi pārāk jauns, lai  intervētu ASV prezidentu." Edijs prāto: ja būtu piedzimis vēl kādus desmit gadus ātrāk - šautos augšā pa diplomāta karjeras kāpnēm. 90. gados Baltijas valstis tiešām izcēlušās ar saviem jaunajiem politiķiem un ierēdņiem. Tagad Edijam grūti iedomāties sevi ierēdniecībā - tur nu jau jābūt daudz pacietīgākam, lai pēc ilgiem kalpošanas gadiem tiktu pie svarīgām lietām. Tagad sabiedrība sastopoties ar gluži pretēju procesu. "Mēs tik ātri neiesim pensijā! Un nākamās divas paaudzes nolemtas nīkuļošanai. Par to nopietni jādomā valsts pārvaldē," viņš secina. Savu nākotni viņš redz akadēmiskajā vidē: „Par diplomātijas un vēstures lietām es gribu rakt ar eksvatoru - to man ļauj pētnieka pieredze. Es vairs neesmu gatavs daudz upurēt sevi ziņām, kad mazs bērns mājās."

Foto: Viens no Edija vaļaspriekiem, kuru viņš apguvis, studējot Anglijā, ir sidra brūvēšana.

Visas intervijas

Redaktors iesaka

Tikai Mocarts

Tikai Mocarts

12. decembrī Lielajā Ģildē ...

Lasīt vairāk 3 komentāri
Sigulda velogida - seniora pavadībā!

Sigulda velogida - seniora ...

Ļauties rāmam un nesteidzīgam ...

Lasīt vairāk 2 komentāri
Latviešu mēmā kino zvaigzne

Latviešu mēmā kino zvaigzne

Izstāde un lekcija „Jaunā ...

Lasīt vairāk 3 komentāri
Akcija „Café Spleen jeb Augusts 1914”

Akcija „Café Spleen jeb ...

Rīgas - Eiropas Kultūras galvaspilsētas ...

Lasīt vairāk 2 komentāri

Iepazīšanās

Iepazīsties ar vairāk nekā 4973 seniori.lv lietotājiem!

Atrast

 • Sidra droši ir laba lieta,bet ar patriotisma audzināšanu ir jābūt ļoti,ļoti uzmanīgiem.Nelietot skalas frāzes lekciju veidā.Piemērs jau jārāda ar savu būtību,kaut vai komentējot ikdienas ziņas un nonākot līdz diskusijai

  Ingucis Pirms 4 gadiem, 1 mēneša
 • Compliment of the day to you. I am Ms Serina Johnson, I am sending
  this brief letter to solicit your partnership to transfer $9.5
  million US Dollars. I shall send you more information and procedures
  when I receive positive response from you.Kindly reply to me
  with this my alternative email address.( )
  Best Regards,
  Thanks
  Ms. Serina Johnson..........Sveiki,

  Kompliments no dienas jums. Es esmu Serina Johnson kundze, es sūtu
  tas īss vēstule lūgt jūsu partnerattiecības nodot $ 9,5
  miljoni ASV dolāru. Es sūtīt jums vairāk informācijas un procedūras
  kad es saņemt pozitīvu atbildi no you.Kindly atbildi uz mani
  ar šo manu alternatīvo e-pasta adresi. ()
  Ar laba vēlējumiem,
  paldies
  Ms Serina Johnson

  sarina Pirms 1 gada, 11 mēnešiem

Lūdzu ienāciet, lai pievienotu komentāru.

Mūsu draugi (klikšķini uz bildes)

 • Olimpiskais sporta centrs
 • Sava Dizaina Telefonu Vāciņi
 • Dienas Žurnāli
 • Latvijas Mākslas akadēmija
 • Projekts StarDust
 • Labklājības ministrija
 • Rīgas domes Labklājības departaments
 • Osteo.lv
 • tikaisievietem.lv
 • Medkursi
 • Dalbes Līcis
 • Iespēju karte
 • Piepūšamās atrakcijas