Ritini un būs vairāk ↓
Raksts
Pareģis, ārsts un astronoms

Pareģis, ārsts un astronoms

28.01.2012

Teksts Gunta Apse, žurnāls Citādā Pasaule, par pasauli mums apkārt, ko tikai nojaušam, iespēja abonēt e-kioskā

Dzīves posmā, kad klājas labi, cilvēks par nākotni domā maz vai pat nedomā nemaz. Tikai tad, kad sākas nepatikšanas, turklāt nav zināms, kad ķibeles beigsies, cilvēks vēlas ielūkoties nākotnē. Viņš labprāt uzzinātu, cik ilgi paredzamas ciešanas un kad sāksies labāki laiki. Šo dabisko ziņkāri vienmēr centušies apmierināt cilvēki, kas sevi dēvē par gaišreģiem, un tikai daži no tiem ir patiesas apbrīnas vērti. Nostradams ir viens no izcilākajiem gaišreģiem pasaules vēsturē.

Pirmdzimtais Mišels

Mišels de Nostradams piedzima 1503. gada 14. decembrī Senremī, Francijā, notāra Žaima de Nostradama un Renē de Senremī ģimenē. Stāsta, ka tas noticis precīzi pusdienlaikā, jo tieši tobrīd tuvējā Svētā Martina baznīcā sākuši dimdēt zvani. Mišels bija pirmdzimtais ļoti godājamā, ievērojamā un turīgā ebreju ģimenē, kura vēlāk tika svētīta ar vēl 16 atvasēm.

Nostradama senčiem pa mātes līniju piemita īpašas spējas matemātikas un medicīnas jomā, arī no tēva puses ģimenē bija vairāki pazīstami ārsti. Mišela tēva dzimtai tika piedēvētas pareģu spējas.

Jau bērnībā Mišelam piemita neparasta, fenomenāla atmiņa. Viņam pieticis tikai pārlaist skatienu tekstam, lai to varētu vārds vārdā atkārtot. Apdāvināto zēnu izglītot uzņēmās vectēvs no mātes puses Žans de Senremī. Tieši viņa dēļ Nostradamam jau bērnībā radās interese par zvaigžņoto debesi, un apkārtējie drīz sākuši Mišelu dēvēt par mazo astrologu. Vectēva ietekmē viņš vienīgais no lielās ģimenes izvēlējās ārsta profesiju.

Mišela skolotājs un vectēvs nomira 1518. gadā, kas toreiz 15 gadus vecajam puisim bija liels pārdzīvojums. Bija arī pienācis laiks, kad Mišelam pēc tālaika pieņēmumiem bija jāapgūst kāds amats. Nostradams devās uz Aviņonu, kur apguva dažādas humanitāras zinātnes, piemēram, retoriku un filozofiju; bet pēc tam uz prestižo Monpeljē universitāti, kur ieguva medicīnas doktora grādu.

Mēra skartais

Nostradama studiju beigas sakrita ar laiku, kad Francijas dienviddaļā plosījās neskaitāmas epidēmijas. Arhīvos saglabājušies dokumenti liecina, ka mēra epidēmijās - par mēri toreiz dēvēja vai ikkatru slimību - Salonas pilsētiņā, kur vēlāk apmetās Nostradams, cilvēku skaits samazinājās no 6500 līdz 1700. Nostradams savos rakstos šo laiku aprakstīja ar vārdiem „pie galda vietu bija ieņēmušas bailes".

Nostradams pārcēlās uz Ažēnu, kur drīz vien apprecējās. Pēc trīs gadiem epidēmijas uzliesmojuma laikā viņš zaudēja ne vien laulāto draudzeni, bet arī abus bērnus. Smagās bēdas Nostradamam neatviegloja sievas vecāki, kuri uzsāka tiesas procesu par neizmaksāto pūra daļu.

Pēc šiem traģiskajiem notikumiem Mišels Nostradams uz vairākiem gadiem burtiski pazuda bez pēdām. Neviens nezina, kur nākamais pareģis uzturējās līdz pat 1545. gadam, tomēr ir divas versijas. Orvalas klosterī pēkšņi parādījās mūks Orvaliss, kurš nodarbojās ar dziedniecību un nākotnes pareģošanu. Viņš kļuva tik populārs, ka uz klosteri svētceļojumos sāka plūst ļaužu masas. Taču kādu dienu mūks pazuda, un uzradās Nostradams. Saskaņā ar otru versiju Nostradams devās uz Fēsu tagadējā Marokā, kur nodarbojās ar astroloģiju. Iespējamais apstiprinājums šai versijai ir pareģa vēlākā ideja uzrakstīt grāmatu par ēģiptiešu dievu Horu.

Brīnumzāles pret epidēmiju

1545. gadā uzliesmoja kārtējā epidēmija - pēc aprakstiem spriežot, tā bija infekcijas slimība, visticamāk, garais klepus. Nostradams no ambras koka un rožu eļļas pagatavoja īpašu pulveri un pastilas gabaliņus. Pēc viņa norādījumiem pulveris bija jāuzkaisa apģērbam, bet pastilas jāsūkā. Ar saviem brīnumlīdzekļiem dakteris atbrīvoja no epidēmijas vienu Francijas pilsētiņu pēc otras.

Ārsta gaitas Nostradamu aizveda uz Salonu, kur par pilsētas galvu bija iecelts viens no viņa brāļiem Bertrams de Nostradams. Bertrams bija nolēmis, ka pilsētiņai jāpiesaista izcils ārsts, lai palīdzētu cīņā pret slimībām, un atcerējās par savu talantīgo radinieku. Bertrams iepazīstināja Mišelu ar jaunu bezbērnu atraitni Annu, un jau 1547. gada 26. novembrī tika svinētas kāzas. Ģimenē piedzima seši bērni - Madlēna, Sezārs, Šarls, Andrē, Anna un Diāna.

Sākot ar 1530. gadu, Nostradams sāka publicēt nelielus rakstiņus ar padomiem veselības saglabāšanai. Vēlāk viņš izdeva almanahu, kurā lasītāji varēja atrast prognozes nākamajam gadam par laika apstākļiem, gaidāmo ražu, iespējamo mēra epidēmiju, karu un mieru. Almanahā bija atrodama arī astroloģiska satura informācija.

Kā vēsta nostāsti, Nostradams diennaktī gulēja tikai četras stundas; lielāko nakts daļu viņš ar saviem instrumentiem vērojis zvaigžņotās debesis. Tolaik valdīja uzskats, ka Dievs ar planētām veido īpašus rakstus, kuros ieslēpta informācija par sodiem, kas sagaida grēciniekus.

Salonas ārsta almanahi kļuva ļoti populāri, jo tajos vienmēr bija atrodama vārsma ar pareģojumu nākamajam gadam. No 1555. gada Nostradams papildus almanaham sāka izdot brošūru sēriju, kurās bija tikai pareģojumi. Brošūrās bija ietvertas četrrindes ar atskaņām, kas sagrupētas nodaļās pa simts jeb centūrijās. Pirmajā brošūrā tika iekļautas pirmās trīs centūrijas un daļa no ceturtās - pavisam 353 vārsmas. Drīz vien šis izdevums piedzīvoja atkārtotus izdevumus, un turpmākajos gados iznāca nākamie izdevumi ar centūrijām.

Stāsta, ka Nostradams esot ne vien rakstījis vārsmas ar nākotnes pareģojumiem, bet pareģojis arī ikdienā. Saskaņā ar leģendu reiz, būdams Itālijā, pareģis ievērojis jaunu franciskāņu mūku, kas ganījis cūkas. Par lielu pārsteigumu apkārtējiem, viņš vērsies pie mūka ar uzrunu: "Jūsu svētība." 1585. gadā, kad Nostradams jau bija miris, viņa uzrunātais mūks Feliče Pereti kļuva par pāvestu Sikstu V.

Vecā lauvas nāve

Nostradama aktivitātēm sāka pievērst uzmanību Francijas galms. Francijas karaliene Katrīna de Mediči droši vien bija lasījusi kādu no Nostradama izdevumiem, un viņas laulātais draugs karalis Anrī II uzaicināja ārstu un pareģi pievienoties galmam. 1556. gada 15. augustā Nostradams ieradās Parīzē. Pareģa raksti acīmredzot bija atstājuši lielu iespaidu, jo karaļpāris slaveno vīru ne vien laipni sagaidīja, bet pat apbalvoja ar iespaidīgu naudas summu. Kopš tā brīža pareģis gozējās visu uzmanības centrā, līdz notika traģēdija.

1559. gadā karalis Anrī II sarīkoja divas kāzas vienlaikus, izdodams pie vīra gan savu meitu, gan māsu. Par godu svinīgajam notikumam tika rīkots bruņinieku turnīrs, un monarhs tajā izsauca mēroties spēkiem skotu gvardes kapteini, grāfu Montgomeriju. Ilgu laiku pretinieki nespēja pieveikt viens otru, tāpēc grāfs ierosināja vienoties par neizšķirtu. Anrī II apvainoja Montgomeriju gļēvulībā, un kapteinis atkal ņēma rokā šķēpu. Pretinieki aizjāja katrs uz savu pusi, lai trauktos viens otram pretī. Laukuma centrā zirgi saslējās kājās, un Montgomerija šķēps lūstot caursita karaļa zelta bruņucepuri un caururba karaļa kreiso aci - bruņās tērpto cīnītāju vienīgo neaizsargāto vietu. Pēc desmit dienām karalis nomira. Līdzās karalim atradās arī Nostradams. Mirušo Anrī II pārklāja ar zelta vairogu, uz kura bija attēlots lauva. Tajā brīdī kāds atcerējās, ka Nostradams notikumu bija pareģojis, bet karalis to nebija ņēmis vērā:

"Jaunais lauva uzveiks veco,

Kaujas laukā - vienīgajā cīņā,

Zelta krātiņā tas caururbs viņa acis,

Būs ievainota viena, viņš mirs nāvē briesmīgā."

Lai arī pareģojums daudzus satrieca, Nostradams nezaudēja galma labvēlību. Kad pēc dažiem gadiem Francijas tronī bija jākāpj Šarlam IX, kas bija tikai desmit gadus vecs, Katrīna de Mediči Nostradamu izvēlējās par sava nepilngadīgā dēļa slepenpadomnieku un galma ārstu.

1564. gadā Katrīna ar Šarlu IX Nostradamu apciemoja pirmo reizi pēc notikuma ar Anrī II, un tajā pašā gadā viņš tika uzņemts kādā no karaliskajai ģimenei piederošajām pilīm. Mūsdienās par to liecina glezna, kur attēlota Katrīna de Mediči, kas sēž krēslā, aiz viņas stāv dēls Šarls IX un Nostradams. Vienu roku viņš uzlicis atvērtai grāmatai, bet otru uz mazuļa - prinča Navarras Anrī jeb nākamā karaļa Anrī  IV galvas. Nostradams pareģoja, ka šis zēns kļūs par Francijas karali, un pareģojums piepildījās pēc 26 gadiem - 1590. gadā, kad beidzās Valuā dzimtas vīriešu līnija. Pēc Anrī II nāves Francijas troni vispirms ieņēma viņa dēli Fransuā II, Šarls IX un Anrī III. Karaļa vecākais dēls Fransuā II pēc gadu ilgas valdīšanas krita par upuri ienaidniekiem un tika noindēts, Šarls IX mira 24 gadu vecumā, bet Anrī III tika nogalināts atentātā.

Stāvus apbedītais

Neskatoties uz neparastajām spējām, arī Nostradams cieta no visparastākajām mirstīgo vainām. Saskaņā ar Nostradama dēla Sezāra atmiņām, viņa tēvs mūža nogalē, pēc visa spriežot, sirdzis ar reimatismu, ģikti jeb podagru un artēriju sklerozi. Tolaik izmantotie dabas ārstniecības līdzekļi nevarēja remdināt gaišreģa sāpes, bet asins nolaišanu viņš neatzina. Sajuzdams nāves tuvumu, Nostradams sastādīja testamentu, kurā noteica, ka ar auklu pārsietos pergamentus mantos tas no viņa bērniem, kas izrādīs par rakstiem vislielāko interesi.

Leģenda vēsta, ka Nostradams, tāpat kā daudzi citi pareģi, zinājis, kad pienāks viņa pēdējā stunda - 1566. gada 2. jūlijā. Planētu un citu debess ķermeņu stāvokļu aprēķinu tabulā pie 2. jūlija viņš uzrakstīja: „Šeit tuvojas nāve." Nostradamu apglabāja stāvus Salonas pilsētiņas franciskāņu klosterī. Uz kapakmens bija iekalts vēlējums, lai pareģi neviens netraucē. Nostāsti vēsta, ka 200 gadu gaišreģis atdusējās mierīgi, līdz franču revolūcijas laikā kāds revolucionārs atvēra Nostradama kapu un izmētāja pareģa kaulus. Otrā rītā revolucionāru atrada mirušu. Tagad Nostradama urna iemūrēta Senlorānas baznīcas sienā.

Ilgu laiku Salona par savu diženo pilsētnieku nelikās ne zinis, tomēr aizvien vairāk pieaugošā tūristu uzmanība lika mainīt šo attieksmi. Tagad ik gadus Salonā notiek Nostradama dienas, bet māja, kur dzīvojis slavenais vīrs, kļuvusi par tūristu iecienītu muzeju.

Nostradama nemirstība

Vecākais Nostradama dēls Sezārs attaisnoja uz viņu liktās cerības. Pareģa mantinieks uzrakstīja Provansas vēsturi, par ko Luijs XIII viņam piešķīra aristokrāta titulu un iecēla par galma kambarkungu. Savukārt otrs Nostradama dēls Mišels tika apsūdzēts tīšā dedzināšanā un sodīts ar nāvi, trešais dēls iestājās kapucīņu mūku ordenī, vecākā meita Madlēna apprecējās, bet Anna un Diāna palika neprecētas.

1605. gadā Nostradama pēctecis izdevējs Vinsents de Seva uzdāvināja Anrī IV, kuram slavenais pareģis bija solījis karaļa troni, visas 942 Nostradama vārsmas. Tie ir ne vien pareģojumi, kuri uzrunā mistikas un neizskaidrojamā cienītājus, bet arī pasaules literatūras vērtība.

Nostradama pareģojumi

Nostradama pareģojumi, kas saistīti ar dažādām nelaimēm, piemēram, epidēmijām, zemestrīcēm, kariem, plūdiem, slepkavībām, sausuma periodiem, ir bez konkrētiem datumiem un atveidoti tēlainos vārdos, slēpti aiz simboliem un šifriem. Baudīdams Francijas galma labvēlību, Nostradams piesargājās no atklātiem pareģojumiem - ja tie nepatiktu karaļiem, viņš varētu zaudēt iemantoto cieņu. Šī iemesla dēļ Nostradama vārsmas tulkot ir ļoti sarežģīti. Daudzi uzskata, ka vārsmas attiecināmas tikai uz laiku, kad pats Nostradams dzīvojis, citiem labpatīk domāt, ka pareģojumi attiecināmi uz laikposmu līdz pat 3797. gadam. Jāņem vērā, ka vārsmu interpretāciju apgrūtina ne vien šifri, bet arī daudzie tulkotāji, kas Nostradama pareģojumus tulkojuši ne vien no pirmavota, bet arī pamatojoties viens uz otra darbiem. Šādā situācijā pat viens nepareizi saprasts burts var mainīt visu vārsmas jēgu.

Tomēr pastāv uzskats, ka Nostradams paredzējis tādas vēsturiskas drāmas kā Napoleona valdīšanas laiku, boļševiku režīmu, Hitlera un Staļina tirāniju, abus pasaules karus, PSRS sabrukumu un pat 2001. gada 11. septembra notikumus, kad Ņujorkā tika sagrauti Dvīņu torņi.

Piedāvājam ieskatu pareģojumos, ko daži interpretētāji secinājuši no Nostradama vārsmām un ko attiecina uz mūsdienām.

Lielā pārvietošanās

Nostradams IX centūrijā raksta par milzīgiem pārvietošanās līdzekļiem, kas dosies pāri jūrai un sauszemei. Pastāv uzskats, ka šīs vārsmas raksturo mūsdienas, kad pasaules iedzīvotāji bauda neierobežotu pārvietošanās brīvību un ar lidmašīnu, kas lido pāri ūdeņiem un kontinentiem, var sasniegt jebkuru pasaules malu. Turpat Nostradams saka: „Nebūs laimīgi, kam skaidrs saprāts." Acīmredzot pārvietošanās iespējas un atvērtās robežas radīs problēmas. Turklāt Nostradams esot pareģojis, ka ap 2200. gadu pārvietošanās brīvība būs tik tālu ietekmējusi cilvēci, ka sadalījums pēc rasēm vairs nebūs iespējams.

Veselība

Nostradams arī esot paredzējis, ka 21. gadsimtā medicīna sasniegs izcilus panākumus un tiks apgūta spēja aizkavēt cilvēka novecošanu. Sākumā medicīna spēs panākt, ka cilvēka mūžs ilgst vairāk par simts gadiem. Pirmie cilvēki, kas to spēs izbaudīt, būs nākuši pasaulē ap 2070. gadu. Sākumā ļaudis būs sajūsmināti, bet tie, kas pagūs nodzīvot 400 gadus,  jutīsies noguruši un nespēs nomirt. Nostradams apraksta cilvēkus, kuri nevar vairs saskaitīt savus gadus.

Turklāt viņš runā par cilvēkiem, kuriem puse veidota no cūkas. Iespējams, šeit ir runa par to, ka dzīvnieki kļūs par cilvēka orgānu donoriem.

Jauns pasaules sadalījums

Daži interpretētāji spējuši Nostradama vārsmās saskatīt pareģojumu, ka 21. gadsimta ievērojamākais notikums būs musulmaņu valstu apvienošanās, lai radītu savienību. Savukārt ap 2025. gadu Baltkrievijas un Ukrainas pašreizējā teritorija kļūs par Eiropas centru, tur pacelsies „augsta, smaila māja" - Eiropas pārvaldes mītne. Noteicošā loma Eiropas reģionā būs Spānijai. 21. gadsimtā kādas politiskas intrigas dēļ varenākās valstis tiks ierautas divos karos. Konflikts, kuru izraisīs kāds ļoti vecs valstsvīrs, sāksies ar to, ka „četri ķēniņi septiņās dienās tiks nāvīgi ievainoti". Konfliktā tiks izmantoti ķīmiskie ieroči, no kuriem cietīs gan cilvēki, gan dzīvnieki. Pēc šī konflikta sāksies jauna Eirāzijas pārdale.

Jauns enerģijas avots

Nostradams raksta par lampām, kas degs ar neapdzēšamu liesmu. Iespējams, viņš runā par mašīnu vai priekšmetu, kam ir saistība ar skaņu, frekvenci un vibrāciju un kas kļūs par lielāko izgudrojumu cilvēces vēsturē. Trīs cilvēki atklās skaņas noslēpumu un šo zinātnieku vārdi uz visiem laikiem kļūs nemirstīgi. Ar šīs ierīces palīdzību tiks ražota enerģija un daudzus gadsimtus cilvēces dzīve nebūs iedomājama bez šī enerģijas avota.

Visuma izpēte

Tulkojot vārsmas, pieļauta iespēja, ka Nostradams pareģojis: tikai apmēram pēc 500 gadiem izveidosies atšķirīga izpratne par pasauli un visumu. 21. gadsimtā cilvēce gan vēl būs tālu no šiem atklājumiem.
Līdz 2030.gadam Nostradams nekādus lielus kosmosa iekarojumus neparedzot. Tikai otrās desmitgades beigās notikšot ekspedīcija uz Venēru. 21. gadsimta piecdesmitie gadi būs "zinātnes zelta desmitgade", jo no 2057. gada īstenosies vēlme apceļot kosmosu. Laika posmā no 2050. līdz 2065. gadam tiks radīta pilnīgi jauna tehnika, jauni dzinēji un kosmosa kuģi.

Zelta laikmets

Nostradams vārsmās arī esot iešifrējis pareģojumu, ka 21. gadsimtā iestāsies zelta laikmets - šāds posms pienāk reizi tūkstošgadē. Šajā laikā valdīs neredzēta pārpilnība.

Visi raksti

Redaktors iesaka

Tikai Mocarts

Tikai Mocarts

12. decembrī Lielajā Ģildē ...

Lasīt vairāk 18 komentāri
Sigulda velogida - seniora pavadībā!

Sigulda velogida - seniora ...

Ļauties rāmam un nesteidzīgam ...

Lasīt vairāk 16 komentāri
Latviešu mēmā kino zvaigzne

Latviešu mēmā kino zvaigzne

Izstāde un lekcija „Jaunā ...

Lasīt vairāk 12 komentāri
Akcija „Café Spleen jeb Augusts 1914”

Akcija „Café Spleen jeb ...

Rīgas - Eiropas Kultūras galvaspilsētas ...

Lasīt vairāk 11 komentāri

Iepazīšanās

Iepazīsties ar vairāk nekā 7680 seniori.lv lietotājiem!

Atrast

 • Žēl,mēs to zelta laikmetu nepiedzīvosim!

  ezer Pirms 6 gadiem, 2 mēnešiem
 • Jā, pasaulē kļūst arvien mazāk vietas cilvēkiem, mazāk resursu un vairāk saražoto atkritumu. Toties cilvēki dzīvos arvien ilgāk - kat kad tam visam būs strauji jāmainās, cerams, ka ne katastrofas veidā

  Valdis Pirms 6 gadiem, 2 mēnešiem
 • Par 11. septembri. Tad jau arī teroristi varēja to izlasīt un tieši to dienu arī izvēlēties!

  Aina Pirms 6 gadiem, 2 mēnešiem

Lūdzu ienāciet, lai pievienotu komentāru.

Mūsu draugi (klikšķini uz bildes)

 • Olimpiskais sporta centrs
 • Sava Dizaina Telefonu Vāciņi
 • Dienas Žurnāli
 • Latvijas Mākslas akadēmija
 • Projekts StarDust
 • Labklājības ministrija
 • Rīgas domes Labklājības departaments
 • Osteo.lv
 • tikaisievietem.lv
 • Medkursi
 • Dalbes Līcis
 • Iespēju karte
 • Piepūšamās atrakcijas