Ritini un būs vairāk ↓
Raksts
Bosnijas piramīdas

Bosnijas piramīdas

20.03.2012

Māris Pļavnieks, žurnāls „Zintnieks"

Piramīdas iekšpusē valda drūma pustumsa - tunelis ir vāji apgaismots ar blāvām lampiņām. Viens labirints pāriet nākošā, savijoties spirālēs. Pazemes koridori izstiepušies 8-10-km garumā. Attīrīšana notiek pakāpeniski un bez pārtraukuma turpinās jau 5 gadus - voluntieriem nākas drupināt zemi un kaļķakmeni. Auksts, no mutes nāk garaiņi. No augšas pil ūdens. Luktura gaisma atklāj akmeni - tajā iegrieztas rūnas un simboli, kas atgādina burtus E un Y." - tā savus iespaidus atstāsta A.Kopisovs un G.Zotovs 2012. gada „Interesantās avīze. Vēstures noslēpumi" 4. numurā.

Saule, Mēness un Drakons

- Bluķi mēs atradām samērā nesen, - paskaidro arheologs, sakārtojot cepuri a-la Indiāna Džonss. - Tiek uzskatīts, ka rūnas seno ģermāņu rakstība - attiecas uz 1. gadsimtu p.m.ē. Bet šis akmens, saskaņā ar analīzi, ir vecāks par Ēģiptes faraoniem. Kā viņš varēja nokļūt pašās pazemes dzīlēs? Tagad paskatieties no viņa pa kreisi, kur atrodas plakana plāksne. Viens pret vienu - akmens laikmeta altāris Maltā! Mani kolēģi, zinātnieki no Milānas un Triestas universitātēm uzskata: Saules piramīdu būvēja kopumā... tūkstošs gadus! Bet galvenais ir cits jautājums: kas bija šie celtnieki?

51-gadīgais Semirs Osmanagičs ir Sarajevas universitātes socioloģijas doktors, Krievijas Dabaszinātņu akadēmijas korespondētājloceklis. 2005. gadā pēc pētījumu sērijas viņš paziņoja: ar mežu apaugušais kalns Visoko pilsētas tuvumā (30km no Bosnijas un Hercogovinas galvaspilsētas) patiesībā ir sena 220m augsta piramīda, kuru nezināma civilizācija uzbūvējusi apmēram pirms 40 tūkstošiem gadu!

Arheoloģiskie izrakumi sākās 2006. gadā. Gandrīz uzreiz izdevās noskaidrot, ka kalns sastāv no milzīgiem akmens blokiem (2-3m augstumā), uz tā virsotni ved pakāpieni, pakājē - bruģēts ceļš, ir izcirstas terases. Preses konferencē Osmanagičs paziņoja: kopumā ielejā pie Visoko izdevies atklāt piecas piramīdas, kuras kaut kad senie celtnieki uzbūvējuši par godu Saulei, Mēnesim un nezināmai dievībai Drakonam. Visas būves savā starpā savienotas ar pazemes tuneļu tīklu.

- Mums jau no skolas sola skaidro: vēsturē nav palikuši baltie plankumi, tas vienkārši nav iespējams, - smaida Osmanagičs, vedinot raksta autorus dziļāk piramīdas dzīlēs.

- Bet vai mēs varam tik droši tā runāt par to, kas notika uz planētas pirms 20-30 tūkstošiem gadu, ja pat par Otro Pasaules karu vēsturnieki strīdas? Nedod dievs, ja mūsu civilizāciju iznīcinās dabas kataklizmas - tie cilvēki, kas pēc tam apdzīvos Zemi, arī par mums nezinās neko, pieņemot, ka agrāk te dzīvojuši tikai mamuti.

Pēc izrakumu pie Visoko starta, zinātnes pasaule sašķēlās uz pusēm. Un patiesi, bez pierādījumiem visai grūti noticēt tam, ka tūkstošiem gadu Eiropas vidū atradušās nezināmas civilizācijas piramīdas, un neviens tām nav pievērsis uzmanību. Pat Bosnijas un Hercegovinas Kultūras ministrija, kas sākotnēji atbalstīja Osmanagiču, 2007. gadā ar viņu saplēsās, sniedzot oficiālu paziņojumu: jā, piramīdas no akmens tiešām ir, bet tās izveidojušās „dabas formāciju rezultātā, bez cilvēka līdzdalības". Osmanagičs kā atbildi „izsēdināja" Visoko speciālistu desantu no visas pasaules - gan itāļu profesorus, tā arī pazīstamo ēģiptologu Nabilu Abdel-Sveli-ma. Tas, apmeklējis izrakumus ar inspekciju, atskaitē ziņoja: „Dabiska formācija nav pierādīta, pakāpienus un terases daba neveido - pēc būtības, Saules piramīda ir lielākā pasaules būve un ir par 30m augstāka par Heopsa piramīdu".

Attēlā: Visočicas kalnu sāka saukt par Saules piramīdu, tāpat kā celtni Meksikā, ar kuru līdzīgu to padara nošķeltā smaile.

Civilizāciju iznīcināja sprādziens no iekšpuses?

Zinātniskās kaujas turpinās: kāds sauc doktoru no Sarajevas par mistifikatoru , kāds cits - par arheoloģijas ģēniju. Teiksim vienu: no iekšpuses piramīda tiešām iespaido, tās atrakšanā strādā simti brīvprātīgo no visas pasaules. Semirs Osmanagičs ir pārliecināts, ka piramīdu iekšpusē pastāvējušas veselas pilsētas. Īpaši jāatzīmē: rīkot zemi, voluntieri nav atraduši nekādas atliekas. Ne cilvēku, ne dzīvnieku, ne pat mirušus kukaiņus. Tārpi - pat tie tur nedzīvo.

Osmanagičs uzskata: tā ir liecība par dabas kataklizmu, kas izdedzinājusi Visoko piramīdas no iekšpuses. Noslēpumainās civilizācijas iedzīvotāji pameta ieleju - tā, kā maiju indiāņi nezināma iemesla dēļ aizbēga no savām pilsētām Jukatanā.

Bez tam, saprotiet: visas pasaules piramīdas veidotas pēc vienas shēmas. Visoko „brīnuma" četras puses orientētas uz rietumiem, austrumiem, ziemeļiem un dienvidiem, pie tam ziemeļu daļa vērsta pret Polārzvaigzni - tāpat, kā Ēģiptes un Meksikas piramīdām.

Bez akmeņa ar iegravētām rūnām izrakumos atrasti stabiņi un plāksnes ar dīvainu ornamentu. Kāda tad civilizācija pirms daudziem tūkstošiem gadu bija spējīga uzbūvēt tādus milzeņus Eiropas vidū?

- Ar piramīdu izpēti es nodarbojos daudzus gadus, - spīdinot lukturīti, skaidro doktors Osmaganičs. - varu teikt, ka pat Ēģiptē daži zinātnieki nepiekrīt oficiālajam uzskatam, ka piramīdas ir bijušas kapenes. Nav izskaidrojuma, - kā senajā Ēģiptē bez javas, celtņiem, ar rokām vien tika uzbūvētas tādas gigantiskas būves? Piramīdas ir visur pasaulē - ne tikai Ēģiptē, Peru un Meksikā. It arī citas - pakāpjveida Tenerifas salā pie Āfrikas, Maurīcijā, Indonēzijā, zemūdens piramīda pie Taivanas.

Sanāk, ka šīs būves pārklāja visu planētu. Kam tās piederēja un, pats galvenais, kam tās kalpoja?

Varētu sagaidīt, ka Osmanagičs sāks stāstīt pasaciņas par atlantiem, Lemurijas iemītniekiem un citplanētiešiem. Izrādās, viss nav tik vienkārši...

„No mums nekas nepaliks"

Saskaņā ar sengrieķu vēsturnieka Hērodota pieņēmumu, kurš pirmais aprakstīja Ēģiptes piramīdas, to celtniecībā bija nodarbināti apmēram 100 tūkstoši vergu. Vairums no viņiem gāja bojā. Šobrīd Hērodota secinājumus apstrīd mūsdienu zinātnieki: vergu darbs nevarēja uzcelt piramīdas. Ir daudzas versijas, bet kas tieši bija celtnieki, nav zināms.

- Piramīdas Ēģiptē, Meksikā un Ķīnā ir identiskas celtniecības shēmā, - intervijā laikrakstam „AiF" paziņoja doktors Osmanagičs. - Tās ir pareizas ģeometriskas figūras, vērstas pret ziemeļiem, pret galvenajiem debesu spīdekļiem. Kādam mērķim tās būvēja? Jau 30-tajos gados Britu muzeja ēģiptologi secināja: piramīdām ir īpaša enerģētika. Parasta suvenīra piramīdiņa, ja ar to pārsegs jēlu gaļu, ilgāk to saglabās svaigu. Piramīdas veidā noslīpēts skuveklis visu nedēļu paliek ass. Nav izslēgts, ka senās civilizācijas piramīdas būvēja enerģijas iegūšanai - un šīs būves darbojās kā mūsdienu elektrostacijas.

Par labu šādam viedoklim izsakās neatkarīgie piramīdu pētnieki, to skaitā brits Kristofers Danns, grāmatas „Gizas elektrostacijas" autors - tā saucās Kairas piepilsēta, kurā atrodas Heopsa piramīda. Danns publicēja Gizas pazemes labirintu fotoattēlus un seno shēmu rasējumus, kas atgādina dzinējus, pierādot, ka piramīdas devušas vairāk enerģijas, kā atomreaktors(!).

2007. gadā uz Bosniju atbrauca Krievijas Zinātņu akadēmijas zinātnieki, tai skaitā arī akadēmiķis Oļegs Havroškins - pasaulē pazīstams piramīdu ģeodēziskās izpētes speciālists. Savā atskaitē viņš norādīja: „Trokšņu spektrālā analīze Saules un Mēness piramīdu tuvumā norāda uz slēptu tukšumu pastāvēšanu. Visu būvju seismiska parādīja to īpatnības, daļēji līdzīgas Ēģiptes piramīdām, ieskaitot signāla fokusēšanu trasē „pamats - virsotne"..."

Tātad, ja ticam zinātniekiem, zem pamata piramīdām visā pasaulē ir pazemes labirinti, bet pašas piramīdas izstaro vāju, bet tomēr enerģiju. Vai var teikt, ka senās civilizācijas darbojās zem zemes? Kas tām traucēja iziet virspusē?

- Lūk to es nezinu, rausta plecus Osmanagičs. - Varbūt radiācija, varbūt aukstais klimats. Man ir radies priekšstats, ka, iespējams, līdz ledus laikmetam uz planētas pastāvēja vienlaikus vairākas dažādas attīstības pakāpes civilizācijas. Ja spriežam pēc tempļiem un statuetēm, viņiem bija dievības, bija pilis valdniekiem, bija elektrostaciju līdzinieki - piramīdu veidā. Neizslēdzu, viņi pat karoja viens ar otru. Neticiet? Vienkārši iedomājieties: ja Zemē ietrieksies meteorīts, kas paliks no mūsu civilizācijas? Atkal tās pašas piramīdas. Mēs neesam uzcēluši neko tādu, kas saglabātos gadu tūkstošos. Bet piramīdas - tās stāvēs mūžīgi...

Dievu no Marsa kaujas rati

Šveiciešu pētnieks Ērihs fon Dēnikens, kurš 1968. gadā izdeva bestselleru „Dievu kaujas rati?", pēc kura tika uzņemta arī par bestselleru kļuvusī dokumentālā filma „Atmiņas par nākotni", uzstāj uz versiju, ka visas piramīdas uz Zemes uzcēluši atnācēji no citām planētām. Viņš publicējis daudzus dokumentus, tai skaitā arī „astronautu" attēlus Peru Naskas plato un vienas no Gvatemalas piramīdu iekšienē. Pēc pirmo Marsa virsmas foto publikācijām fon Dēnikens paziņoja: „Marsa piramīdas ir līdzīgas ēģiptiešu". Tomēr viņa hipotēzi neviens par pilnu neņem.

Ja Saules piramīda Bosnijā ir senas civilizācijas radīta, paliek jautājums: kā celtniekiem izdevies pārvietot un vienu uz otra sakraut akmens blokus, kas katrs sver 40 tonnas. Nekādu celtniecības tehniku, pat pašu primitīvāko, Osmanagiča komanda izrakumos neatklāja.

„Bosnijas piramīdu teorijas" pretinieki, to skaitā arheoloģijas profesors Kērtiss Rannels no Bostonas, uzskata: šādas būves Balkānos nevar būt, par cik līdz 12 000 g.p.m.ē. Eiropas teritoriju klāja ledāji. Tomēr Osmanagiča līdzgaitnieki, piemēram, profesors Paolo Debertolis to tūlīt apstrīd: tieši Bosniju un Adrijas jūru ledāji neskāra - piekrastes gaisa temperatūra bija tikai piecus grādus zemāka par pašreizējo un, tātad piemērota cilvēcīgu civilizāciju veidošanai.

...Pēc iziešanas ar Semiru Osmanagiču no piramīdas, viņš turpina runāt: „Jūs jutāt duršanu pirkstos? Tie ir elektriskie viļņi - tā sit enerģija. Izrakumi turpinās 340 000 stundas, ar katru mēnesi mēs iekļūstam aizvien dziļāk - nesen atklājām istabas-grotas". Bosnijas un Hercegovinas Kultūras ministrija atteicās darbus finansēt, tomēr ziedojumi Osmanagičam nāk no visas pasaules. „Kas tā dara"? - sprauslā doktore Sara Akkunči no Milānas universitātes. - No ministrijas atbrauca uz 15 minūtēm un uzstādīja diagnozi: piramīda ir dabisks veidojums. Kaut tunelī būtu iegājuši".

Jau skaidrs: strīdi ap piramīdām turpinās un diez vai kāds no pretiniekiem gūs virsroku. Jo vieni nevar atrast pierādījumus, ka tā bija. Bet citi - ka nebija..

Visi raksti

Redaktors iesaka

Tikai Mocarts

Tikai Mocarts

12. decembrī Lielajā Ģildē ...

Lasīt vairāk 9 komentāri
Sigulda velogida - seniora pavadībā!

Sigulda velogida - seniora ...

Ļauties rāmam un nesteidzīgam ...

Lasīt vairāk 11 komentāri
Latviešu mēmā kino zvaigzne

Latviešu mēmā kino zvaigzne

Izstāde un lekcija „Jaunā ...

Lasīt vairāk 7 komentāri
Akcija „Café Spleen jeb Augusts 1914”

Akcija „Café Spleen jeb ...

Rīgas - Eiropas Kultūras galvaspilsētas ...

Lasīt vairāk 6 komentāri

Iepazīšanās

Iepazīsties ar vairāk nekā 6605 seniori.lv lietotājiem!

Atrast

Nav komentāru

Lūdzu ienāciet, lai pievienotu komentāru.

Mūsu draugi (klikšķini uz bildes)

 • Olimpiskais sporta centrs
 • Sava Dizaina Telefonu Vāciņi
 • Dienas Žurnāli
 • Latvijas Mākslas akadēmija
 • Projekts StarDust
 • Labklājības ministrija
 • Rīgas domes Labklājības departaments
 • Osteo.lv
 • tikaisievietem.lv
 • Medkursi
 • Dalbes Līcis
 • Iespēju karte
 • Piepūšamās atrakcijas