Ritini un būs vairāk ↓
Raksts
Nebēgt no sevis

Nebēgt no sevis

21.10.2012

Kaspars Odiņš, žurnāls Citādā Pasaule, par pasauli ko tikai nojaušam, iespēja abonēt e-kioskā!

Psiholoģijas profesors un zinātņu doktors Andrejs Žandrs pārcēlās uz dzīvi Latvijā tikai pirms gada, lai atrastu mūsu valstī sirdsmieru un īstenotu savus radošos plānus. „Kad cilvēkam pāri 50 kā man, rodas vēlme pēc rāma dzīves ritma un iespējas vairāk veltīt sevi mīļotajai nodarbei," tā Žandrs, kurš ir  Krievijā ievērojamas muižnieku dzimtas atvase. Latvijā viņš lasa lekcijas jauno psiholoģiju centrā, raksta zinātniskas publikācijas un kopā ar sievu Jeļenu apmeklē latviešu valodas kursus. Žandrs ir arī vēsturnieks, literatūras zinātnieks, astrologs, teologs, numerologs, ezotēriķis un taralogs, kā arī vairāku grāmatu un ap 60 zinātnisku monogrāfiju autors. Savus meklējumus netradicionālās pētniecības jomas viņš balsta uz stingri racionāla pamata, stādot savas uzmanības centrā cilvēku. „Mana galvenā joma ir paaudžu un personības psiholoģija. Īpašu uzmanību veltu cilvēka personības attīstībai cauri konfliktiem, kuriem nākas iet cauri, sākot ar viņa vecāku satikšanos, ieņemšanu, grūtniecību, piedzimšanu un tālāku attīstību."

Vai esat vairāk psihologs, filologs, vēsturnieks vai filozofs?

Pamatizglītību ieguvu Ļeņingradas valsts teātra un kinematogrāfijas institūtā, teātra zinātnes fakultāte. Tātad pēc savas specialitātes esmu teātra teorētiķis. Jau tajā laikā manu ceļu uz institūtu noteica zinātniskā interese, proti, kas liek cilvēkam būt aktierim un skatītājam visās nozīmēs, proti, no aktīvās darbības reālajā dzīvē aiziet aktiera lomā vai vērotājā no malas. Mani interesē paaudžu krīžu izpausmes, kad cilvēks mēģina aizbēgt no sevis, slēpjoties aiz kādas maskas - kā teicis Jungs.

Jums izdevās pastrādāt savā profesijā, teātra jomā?

Esmu izaudzis kopā ar teātri. Mani vecāki nav tik tuvu šai mākslai, daudz vairāk - tālāki radinieki, visa dzimta. Viens no maniem vecvectēviem ir Andrejs Žandrs, Aleksandra Gribojedova (ievērojams krievu rakstnieks un diplomāts 18. un 19. gadsimtu mijā) draugs un domubiedrs, viņi kopā rakstījuši pirmos Šekspīra tulkojumus krievu valodā. Andrejs Žandrs arī bija diplomāts, kā arī krievu muižniecības speciālists. 1912. gadā pēc karjeras beigām viņš kļūst par senatoru, kura pārziņā ir dižciltīgo dzimtu raduraksti, un vadīja Krievijas Radurakstu kolēģiju. Viens no viņa jaunākajiem radiniekiem ir Nikolajs Žandrs, kas kļuva par vienu no Krievijas admirāļiem un kas arī daudz rakstīja un publicēja romānus par vēsturi un kara floti. Literatūra un teātris ir manas dzimtas garā.

Kādu garīgu mantojumu jums devuši vecāki?

Mans tēvs atrada savu aicinājumu celtniecības nozarē, māte... viņa mēģināja nodarboties ar daudzko, taču bija saistīta ar teātri. Mana bērnība pagāja gluži kā Alisei Aizspogulijā - skats uz dzīvi no aizkulisēm, nevis no skatītāju zāles puses. Šis skatuves tēla depersonalizācijas moments jau toreiz man neapzināti bija skaidrs - kas liek cilvēkiem slēpties no reālās dzīves, teātrī, sportā, zinātnē. Taču slēpties cilvēks var tikai pats no sevis.Un no tā, kam lemts viņam kļūt. Jo vairāk cilvēkam tiek dots, jo vairāk viņš mēģina bēgt no sevis un neīstenoties.

Katrs dažkārt mēģina noslēpties no sevis, vai ne? Mēģina arī atrast sevi...

Tur tā lieta, ka mēģina. Krievu valodā vārds mēģināt (pitatsa) cēlies no vārda spīdzināt sevi (pitatj sebja). To nevar nosaukt par labu nodarbi.

Esat no Pēterburgas?

Man bija lemts piedzimt Krievijas plašumos. 1917. gadā mans vectēvs, būdams 15 gadus vecs, pieņēma dīvainu lēmumu palikt dzimtenē, nevis doties kopā ar savu māti imigrācijā. Mana vectēva māte bija Krievijas Imperatora galma freilina, tēvs kritis Brusilovas triecienuzbrukumā (1.Pasaules kara kauja 1916. gada vasarā, kurā Krievijas armija nodarīja smagus zaudējumus Austroungārijas un Vācijas spēkiem - red.) un zēns palika bez tēva vadošas rokas, māti viņš nolēma neklausīt. Kad pusaudzis saprata, ka izdarījis kļūdu, bija jau par vēlu.

Visbeidzot esat pārcēlies uz Latviju. Vai Krievijā dzīve jums nav bijusi mierīga?

Noskaņa sabiedrībā un valstī ir trauksmaina.

Latvijā, raugoties no malas, tā nešķiet...

Tieši tā! Raugoties no malas. Liela nauda un dinamisks dzīves temps aizplīvuro patieso skatu un rada iespaidu, ka Krievija ir sakārtota lielvalsts. Tā nav. Īstenībā var dzīvot Krievijā arī kā opozicionārs. Būt aktīvam disidentam nav izdevīgi, bet virtuves līmeņa disidenti tur ir palikuši. Bet tā eksistēt ir smacīgi. Cilvēka dvēselei ir nepieciešams iekšējais miers, taču... ja turpinās bezgalīga Hičkoka saspense... Viņa filmās nekas jau nenotiek, bet nemitīgi tiek saasināta baiļu un trauksmes sajūta.

Vēl pirms tam jūsu dzīvē pienāk moments, kad akadēmiskā izglītība vairs nesniedz gandarījumu un jūs pievēršaties, tā dēvētajām, netradicionālām mācībām...

Man bija kādi pieci vai seši gadi, kad vecāki centās izskaidrot man, ka cilvēks ir cēlies no pērtiķa. Es uzreiz uzdevu viņiem pretjautājumu: pasakiet man, kurš ir radījis pirmo pērtiķi, un es tam noticēšu. Jautājums par pirmo pērtiķi man tā arī palicis aktuāls - jautājums par pirmcēloni.

Vai jūs racionālā ceļā nonācāt līdz šim zinātnēm? Nebija dramatisku notikumu jūsu dzīvē vai mistikas?

Nekādā gadījumā! Esmu pārāk liels skeptiķis, lai reālo pasauli aizvietotu ar meditācijas telpu.

Viena no jūsu grāmatām ir par cilvēka īpašvārda nozīmi. Kāpēc vārds tik daudz nozīmē cilvēka liktenī?

„Sākumā bija vārds un vārds tapa par miesu", lai cienītu dažādu uzskatu pārstāvjus, tālāk neturpināsim. Un tomēr pirmais bija vārds. Mums dotais vārds ietekmē mūsu paradumus, mūsu dzīves gājumu. Ir tāds teiciens, izskaidrošu, rādot uz pirkstiem. Skatieties! Īkšķis ir atbildīgs par mūsu talantiem un mūsu dzīvi, tas atrodas uz mēness un mātes paugura, māte mūs ir dzemdējusi un attīstījusi mūsos talantus. Tātad jebkurš vārds ietekmē mūsu miesu un asinis un rada mūsos emocijas. Rādītājs ir Jupitera pirksts, tie ir mūsu pieradumi un rīcības sabiedrībā. Merkūrija pirksts ir mazais bērna pirksts. (Saliek īkšķi, rādītājpirkstu un mazo pirkstu kopā -red.) Vārds, emocija, rīcība; vārds, emocija, rīcība! Tā rodas manipulācija. Taču cilvēks kļūst pieaudzis, kad ir iepazinis savu emociju pasauli. Tad viņš, ievelkot elpu, padomājot, pārvērš savas emocijas jūtu pasaulē. Vidējais pirksts ir Saturns, tēva pirksts. Pievērsiet uzmanību - uz kreisās rokas vidējā pirksta zīmoggredzenu nēsā lielā biznesa īpašnieki, arī virspriesteri, tie, kuri kļuvuši par savas dzīves īsteniem saimniekiem. Tātad sabiedrības un baznīcas tēvi, kurus raksturo spēja sublimēt emocijas jūtās. Tikai caur to, cilvēks izstrādā savas vēlmes un pārvērš tās rīcībā: no bērna un dabas trijādības paceļas līdz antroposa (cilvēks - grieķu val.) pentogrammai (saliek visus piecus pirkstus kopā - red) Savulaik plašu atskaņotājos bija adatiņa, kas noņēma skaņu no platēm, pēc tam magnetofonos parādījās galviņas, kas nolasīja skaņu no lentēm. Tad parādījās mikročipi. Cilvēka vārds ir šis čips, kas nolasa informāciju.

Vai ir labi un slikti vārdi?

Nē, tādu nav. Katrā valodā eksistē sava unikāla burtu nozīme. Svarīgākais pat nav vārds, bet gan burti. Katrā valodā ir no 600 līdz 1000 vārdu sakņu. Aramiešu, hetu alfabētos un idišā 22 burti, krievu 32 vai 34 - ja visus skaita. Katrs burts slēpj sevī rezonansi un ietekmē cilvēku emociju pasauli.

Kas cilvēkam ir jāņem vērā attieksmē pret savu vārdu? Varbūt būt vienaldzīgam pret to?

Cilvēki dalās četrās kategorijās. Vairums nekad nav aizdomājušies par to, kāda ir viņa attieksme pret vārdu. Uzreiz jājautā, vai vispār ir aizdomājušies par to, kā viņi dzīvo? Vienmēr, tiekoties ar cilvēku, jautāju par attieksmi pret vārdu. Parasti man atbild - vai, nekad par to neesmu īsti domājis! Secinājums - vai esi maz aizdomājies par to, kas tu esi?! Tie ir kādi 60%. Cita cilvēku grupa varētu atbildēt - attieksme ir laba. Ko tas īsti nozīmē? Ne slikti un ne lieliski, bet kaut kur pa vidu. Labinieks - tātad būt par teicamnieku ir bail, un atzīties par trijniekiem ir kauns. Cenšas dzīvot labi - kā visi. Līdz 40 gadiem kaut kā esi pacēlies un pēc tam sāc krāt tabletēm un pensijai. Dzīve izdevusies, kā mēdz teikt! Vēl citi saka - vārds droši vien patīkot. Ko tas nozīmē? Šodien patīk, rīt nē, ar kuru kāju piecēlies no gultas, tāda būs attieksme? Ir, protams, arī cilvēku grupa, kurai vārds nepatīk.

Kā uzzināt, vai es patiešām mīlu savu vārdu?

To var pārbaudīt pēc dzīves kvalitātes. Nevajag sevi mānīt. Vajag atzīties sev - vai tu esi aizdomājies par sevi.

Runājot par dzīves kvalitāti, jāpiebilst - viss ir relatīvs. Vienmēr gribētos dzīvot labāk.

Nē, nē! Katram cilvēkam ir savs vēlmju līmenis. Ja cilvēks ir no tā atteicies, viņš ir atteicies no sevis paša, nodevis sevi. Tieši bēgšana no sevis nozīmē atteikšanos no savas vēlmju latiņas, un cilvēkam it kā jau paliek labi.

Taču agri vai vēlu nāk krīzes moments.

Jā. Un ir vēl bēdīgāka cilvēku grupa, kas nemīl savu vārdu - skatiens apdzisis, plānas lūpas, kuru kaktiņi noslīdējuši. Šis izskats liecina - emocionāli noslēgts, aizvainots un niķīgs. Lūpu kaktiņi uz leju vienmēr ir ļoti satraucoša pazīme, kas liek būt ļoti uzmanīgam attiecībās ar šo cilvēku. Viņu ir apņēmis kā aura aizvainojums uz dzīvi. Taču visļaunāk ir tad, kad cilvēks saka: man ir vienalga, kā mani sauc. Tādam cilvēkam dzīvē viss ir vienalga.

Citiem patīk, kad viņus sauc citos vārdos...

Slēpšanās aiz pseidonīma, ir aiziešana cita cilvēka liktenī, tā ir tēlošana, aiziešana aktierī.

Antīkajā Grieķijā pastāvējusi tradīcijā sabiedrībā izmantot vienu vārdu bet savu īsto slēpt no svešiniekiem un lietot tikai tuvāko cilvēku lokā...

Tā ir līdzīga personīgo svētku svinēšanas tradīcijām. Viesi vienmēr tiek pulcināti uz vārda dienu un nekad uz dzimšanas dienu. kas ir ļoti intīmi svētki, proti, diena, kad piedzimsti tu pats, tavs personīgais Jaunais gads. Ja cilvēks aizmirst atzīmēt savu dzimšanas dienu, viņš neienāk nākamajā savas dzīves gadā.

Ko tas nozīmē?

Cilvēks izveido savā dzīvē melno caurumu un viņam dzīves vēsturē atlicis mazāk, uz ko atbalstīties. Visi notikumi tajā gadā būs izslēgti no viņa atmiņas, taču tas nebūt nenozīmē, ka tie vairs neietekmēs cilvēku. Ietekmi, kuru tu apzinies, vari vadīt pats, citādi tas nav iespējams.

Ja es dzīvoju Latvijā, tad man jāorientējas uz sava vārda burta nozīmi vietējā valodā?

Protams. Tikai tā. Zinu, ka latviešu valodā aiz „l" bez šaubām stāv Laima un laiks. Domāju, ka „a" burts nozīmē avotu un pirmsākumu... Pēc kāda iemācīšos valodu un zināšu vēl vairāk.

Parunāsim par skaitļiem. Vai organizējat savu dzīvi, balstoties uz atziņām, ko gūstat numeroloģijā?

Pielāgot savu dzīvi šādi ir rīcība, ko pamatoti pārmet kabalistiem. Katrā sistēmā ir dogmātiķi, sistēma ir viss un tu esi vergs. Tāpēc es vienmēr esmu teicis - skaitļi ir informācijas nesēji, aiz tiem nestāv nekas mistisks vai maģisks un liktenīgs. Maģisks ir vārds, kas izraisa radošu procesu. Skaitlis tikai palīdz saprast, kas ir radīts. Tāpēc pastāv šī nedalāmā dualitāte - vārds un skaitlis.

Kā jūs izmantojat skaitļus, lai nolasītu informāciju?

Kad es minu skaitli, tad runāju tikai par instrumentāriju - skaitļiem un cipariem kā universāliem informācijas resursiem. Universāls, jo nav svarīgi, kas, piemēram, slēpjas aiz skaitļa 1 - vai pirmais cilvēka gads, pirmais gads biznesā, pirmā tikšanās. Visur būs viens raksturojums - iniciatīva, darbības sākums, pirmsākums. Tā, piemēram, dzīvojot pirmajā stāvā, tu iemācies enerģiski rīkoties. Rosies kā elektriskā slota ar turboventilatoru! (smaida), un tas tev šķiet dabisks stāvoklis. Otrais stāvs savukārt dod pavisam ko citu - slinkumu, laiskumu. Kā teicis O Hara (Džons Henrijs O'Hara, amerikāņu rakstnieks -red.): Par to es padomāšu rīt. Otrais stāvs iemāca arī pelnīt nauda. Tiesa, kā šī nauda var atnākt pie tevis otrajā stāvā, tā tikpat viegli aiziet, jo dzīve tomēr ir draivs.

Kāda ir jūsu attieksme pret cilvēku mēģinājumiem tvert izdevību izdarīt kaut ko svarīgu, tā dēvētajos laimīgajos skaitļos? Tādās dienās veido rindas tie, kuri tieši tad vēlas reģistrēt laulību.

Tas ir modes kliedziens un pilnīga nesapratne par to. Ir ļoti skarba dzīves gudrība, nomainīšu rupju vardu tajā: Muļķim stikla penis ir vienai stundai - saplēsīs un sagriezīsies. Cilvēki dara to, pakļaujoties kādam modes strāvojumam, nesaprotot jēgu. Es vienmēr esmu teicis - neņemiet darbā tos, kuri atnākuši pie jums pirms savas dzimšanas dienas. Viņiem ir bieza, jo bieza darba grāmatiņa. Ir jēga kaut ko jaunu uzsākt no dzimšanas dienas datuma līdz opozīcijas punktam, proti, pirmo pusgadu pēc dzimšanas dienas tev ir iespēja īstenot sevi. Pēc tam pie tevis nāk atpakaļ viss, ko tu esi uzsācis pirmajā pusgadā. Skaisti datumu un laimīgi skaitļi ir kabalas paliekas. Tādu nav. Visi šie datumi rezonē pret tavu dzimšanas datumu - katram šie īstie datumi ir ļoti individuāli. Cilvēki kāro iegūt kādu recepti, kura var padarīt viņus uzreiz laimīgus, bet ir jāpūlas pašiem.

Šādas receptes ir viena no patērētāju sabiedrības izpausmēm Latvijā...

Esmu pavisam nesen Latvijā, tāpēc man būtu nekorekti komentēt sabiedrību šeit. Un cilvēkam nav tiesību likt vērtējumu. Mamardašvili (Filozofs Merabs Mamardašvili 1930. - red.) teicis: pedagogs vienmēr liek atzīmi sev pašam. Patērētāju sabiedrība netika radīta vakar vai aizvakar. Kārtējā pārprodukcijas krīze 1981.-82. gadā, kas bija visu vēsturisko notikumu priekšvēstnesis (PSRS sabrukuma viens no cēloņiem -red.). Acīmredzot, šo krīzi centās labot, sludinot nevis cilvēku ražotāju, bet gan cilvēku patērētāju. Un šī propaganda, kas izplatījās uz planētas Zeme kopš 80. gadu sākuma, vēl joprojām tikai mēģina salāpīt tirgu ar preču pārpalikumu - cīnās ar sekām. Nav iespējams labot tirgu tikai ar patērēšanu. Šajos 30 gados izauga paaudzes, kuras ir labi patērētāji, taču zudis cilvēka ražotāja kanons. Tā ir visas cilvēces problēma.

Ar zīmīgiem gadaskaitļiem tiek saistīts arī iespējamais pasaules gals...

Kad skaties uz vēsturi no likumsakarību viedokļa: periodi katrā gadsimtā no 84. gada līdz 12. gadam ir pārejas posmi. Katrs gadsimts sākas 12. gadā un pēc 72 gadiem beidzas. Atlikušais ir pārejas laiks. Pagājušajā 84. gadā beidzās kārtējais cilvēces laikmets. 28 gadu laikā (Saturna viens aplis ap Sauli) notiek pārejas periods un 12. gadā, kad bieži vien gaida pasaules galu (šoreiz 2012.), cilvēce ar jaunu skatu veras uz savu vēstures kanonu. Tā ir bijis un būs vienmēr. Tāpēc 12. un 14. gados katru reizi ir notikumi, kuri nosaka nākamā gadsimta tēlu. 72 gadi ir seši Jupitera riņķi apkārt saulei - viens Jupitera aplis ir 11 gadi un 72 dienas. Diemžēl, tas ir arī izplatītākais cilvēka dzīves ilgums, kaut arī cilvēka resursu pietiek 120 gadiem. Ja cilvēks ir pietiekami garīgs, viņš nodzīvo līdz 100 gadiem. Ja viņš dzīvo pēc augļu kefīra principa - ne draugu, ne ienaidnieku - novelk līdz 84 gadiem. Ir sena gudrība - galvenais nav kā tu ienāc dzīvē vai kādā situācijā, galvenais kā tu tiec no tās ārā. Esmu vienmēr teicis studentiem, ja vēlaties saprast, kāda filozofa darbus, palasiet par viņa nāves apstākļiem. Jūs sapratīsies visus viņa radošās dzīves strupceļus un pacēlumus.

 

Visas intervijas

Redaktors iesaka

Tikai Mocarts

Tikai Mocarts

12. decembrī Lielajā Ģildē ...

Lasīt vairāk 16 komentāri
Sigulda velogida - seniora pavadībā!

Sigulda velogida - seniora ...

Ļauties rāmam un nesteidzīgam ...

Lasīt vairāk 16 komentāri
Latviešu mēmā kino zvaigzne

Latviešu mēmā kino zvaigzne

Izstāde un lekcija „Jaunā ...

Lasīt vairāk 11 komentāri
Akcija „Café Spleen jeb Augusts 1914”

Akcija „Café Spleen jeb ...

Rīgas - Eiropas Kultūras galvaspilsētas ...

Lasīt vairāk 11 komentāri

Iepazīšanās

Iepazīsties ar vairāk nekā 7498 seniori.lv lietotājiem!

Atrast

 • Compliment of the day to you. I am Ms Serina Johnson, I am sending
  this brief letter to solicit your partnership to transfer $9.5
  million US Dollars. I shall send you more information and procedures
  when I receive positive response from you.Kindly reply to me
  with this my alternative email address.( )
  Best Regards,
  Thanks
  Ms. Serina Johnson..........Sveiki,

  Kompliments no dienas jums. Es esmu Serina Johnson kundze, es sūtu
  tas īss vēstule lūgt jūsu partnerattiecības nodot $ 9,5
  miljoni ASV dolāru. Es sūtīt jums vairāk informācijas un procedūras
  kad es saņemt pozitīvu atbildi no you.Kindly atbildi uz mani
  ar šo manu alternatīvo e-pasta adresi. ()
  Ar laba vēlējumiem,
  paldies
  Ms Serina Johnson

  sarina Pirms 3 gadiem, 9 mēnešiem
 • NEW KREDĪTU REFORMA procentos no 1,90% attiecībā uz visām

  Nepieciešams studējošā kredītu, kredītu, lai iegūtu vadītāja apliecību, auto aizdevumu, hipotēku, kredīta darbu, finansējumu personas projektu? Ar kapitāls, kas tiks izmantoti, lai nodrošinātu aizdevumus starp īstermiņa un ilgtermiņa konkrētus visiem nopietniem cilvēkiem, kuri reālajā nepieciešama, procentu likme ir 1,90%, virs termiņa atmaksas, un es ieviest risinājumus kredīts (1) ekskluzīvs un efficaces.Je esmu pieejams, lai apmierinātu manu klientiem līdz pat 48 stundām, lai redzētu, 2 dienas no saņemšanas jūsu pieteikuma veidlapas. nav nopietni atturēties persona

  Sazinieties tikai pa pastu.

  E-pasts:
  E-pasts:
  E-pasts:

  Antoniovale Pirms 8 mēnešiem, 4 nedēļām
 • Labdien Kundze un Kungs, Jums ir, diemžēl, redzējis liegta kredītu tuvākajā bankas dažādi iemesli . Jums ir īpašs, godīgi un ar labu raksturu . Jums ir ienākumi, kas var ļaut jums rodas jūsu ikmēneša maksājumus, Vairāk rūpes esmu individuāli ar spēcīgu kapitālu es gribu, lai nodot jūsu rīcībā aizdevumu no 1000€ ar 7.000.000€, lai būtu payed atpakaļ ar procentiem pēc likmes no 2%:

  philippevincent Pirms 2 mēnešiem, 1 nedēļas

Lūdzu ienāciet, lai pievienotu komentāru.

Mūsu draugi (klikšķini uz bildes)

 • Olimpiskais sporta centrs
 • Sava Dizaina Telefonu Vāciņi
 • Dienas Žurnāli
 • Latvijas Mākslas akadēmija
 • Projekts StarDust
 • Labklājības ministrija
 • Rīgas domes Labklājības departaments
 • Osteo.lv
 • tikaisievietem.lv
 • Medkursi
 • Dalbes Līcis
 • Iespēju karte
 • Piepūšamās atrakcijas