Ritini un būs vairāk ↓
Raksts
Pirtnieka svētnīca

Pirtnieka svētnīca

06.04.2012

Gunita Nagle

Ziedoņa Kārkliņa izpratnē pirts ir ne tikai vieta, kur kārtīgi izsviedrēties un noberzt visus netīrumus, bet arī garīgas attīrīšanās vieta. Pirts ir viņa svētnīca miesai, garam un dvēselei. Jau tāpat vien, nokāpis no lāviņas, izgājis ārā dzestrajā gaisā un ieelpojis apkārtnes pļavu un mežu smaržu, cilvēks jūtas kā no jauna piedzimis. Ja vēl viņam palaimējies un viņu nopēris Ziedonis Kārkliņš ar trejdeviņām slotiņām, tad laime tāda, it kā būtu ar pašu dieviņu vai mīļo Māru parunājies. Vismaz tā stāsta Kārkliņa nopērtie.

Kas jums tik ļoti patīk pirtī?

Pirts man ir mīļa. Tā man patīk, tajā esmu daudz darbojies, un gadu laikā ir sakrājušās zināšanas. Pirts ir vieta, kurā var ievest vecu sievieti un izvest jaunu. Taču, lai to varētu izdarīt, krietni daudz jāzina. Pirts jau nav tikai bērzu slotas pavicināšana. Redziet, man pie sienas ir sakārtas daudz un dažādas slotiņas. Tās visas ir vienai pirts reizei.

Cik tur ir slotiņu? Trīsdesmit?! Tās ir vienam cilvēkam vienā reizē?

Visas 30 nevajag likt lietā, taču, ja man ir mazāk par 12 slotiņām, nemaz nemāku pirtī pērt. Katrai slotiņai ir citāda enerģētiskā iedarbība. Ir slotiņas, kas mūs ļoti labi attīra no visām tām negācijām, ko saņemam no apkārtējās pasaules; ir slotiņas, kas piešķir cilvēkam noteiktas īpašības. Jūs zināt, ar kādu slotiņu jāperas, ja gribas nākamajā dienā priekšniekam pateikt, ko par viņu domā? Ar puķuzirņiem, jo tie dod cilvēkam drosmi. Ja gribi karjeru attīstīt, ņem kļavas slotu. Latviešu pirts skaistums slēpjas lielajā augu dažādībā, ko mēs pirtī izmantojam. Tas mūs atšķir no citu kultūru pirtīm.

Kā jūs saprotat, kādas slotiņas katram pirtī gājējam jāņem līdzi?

Vispirms cilvēks man pastāsta, ar kādu mērķi viņš pie manis atnācis, kāpēc grib, lai es viņu peru. No tā, vai cilvēks grib atpūsties, sevi sakārtot, vai arī viņam jārisina kādas iekšējas problēmas, ir atkarīga pirts procedūra. Kad cilvēks ir manās rokās, jūtu, ko viņam vajag. Uz jums paskatoties, varētu sastādīt slotu sarakstu, kas jums būtu vajadzīgas.

Vai pirtnieks ir mazliet arī psihologs?

Ne tikai mazliet. Diezgan daudz ar to nākas nodarboties, jo bez psiholoģijas zināšanām ar cilvēkiem nevar strādāt. Katram ir sava sāpe, savas problēmas, un, lai to atklātu, jābalstās psiholoģijā.

Kā jūs atklājat, kādas spējas slēpj sevī katrs koks, krūms un puķe un ko tas var dot cilvēkam?

Ir dažādi ceļi. Daudz ir izpētīts, un man tas bijis jāapgūst, bet daudz esmu atklājis, liekot lietā tikai savas sajūtas. Pirtsmīļi parasti ir ar asām mēlēm un mēdz cits citu apsmaidīt. Viens tāds apjokotais nolēma atriebties, noperot savu apsmaidītāju ar dadžu slotu, bet izrādījās, ka pērtais vienkārši kaifo. Reizēm arī tā nonāk pie jaunām atklāsmēm. Pēriens ar dadža pogaļām sagādā vienreizēju labsajūtu, tevi kā ar sīkiem pirkstiņiem izmasē un relaksē ķermeni. Pirtī var pērties ar visu, nevajadzētu izmantot tikai ērkšķogu un dzeloņplūmju zaru slotiņas, pārējais viss noder.

Kura slotiņa jums pašam tīkamākā?

Man tās visas patīk, tikai katra savā laikā. Vienkārši jūtu, kura slota man vajadzīga. Augi paši uzrunā. Ja cilvēks nodarbojas ar garīgi enerģētiskām lietām, viņā attīstās spēja sajust. Uzskatu, ka jebkurš cilvēks var pilnveidot spēju just apkārtējo pasauli. Saviem skolniekiem es to mācu, tas nav nekas pārdabisks, fantastisks un neiespējams.

Mūsu senči to ļoti labi varēja izdarīt, jo latviešu reliģija bija panteisms, nevis elkdievība. Latvieši ļoti labi juta, ko katrs koks spēj dot, jo ne velti apkārt latviešu sētām auga dažādi koki, tikai daži tuvāk, daži tālāk. Zināt, kāpēc latvieši ceriņus stādīja pie mājas stūra? Ne tikai tāpēc, ka tie skaisti, bet arī tāpēc, ka ceriņi nelaiž mājā spokus. Kad cilvēks ir kontaktā ar dabu, viņš var sajust, ko tā dod.

Kāpēc tieši bērzu slotiņa ir kļuvusi par vispopulārāko?

Mūsu kultūrai daudz bijis jāpārdzīvo, un ļoti daudz mūsu pirts kultūrā ir iznīcinājusi kristietība. Senie latvieši pirtī gāja kopā, līdz kristieši pasludināja, ka kopīga pirts apmeklēšana ir grēks. Bet, kad vīrieši, sievietes, bērni, dažāda vecuma cilvēki pirtī iet kopā, ir pilnīgi citāda enerģētiskā iedarbība nekā tad, kad iet atsevišķi. Ja vispirms aiziet vīrieši uz pirti, bet pirts ir vieta, kur laiks pazūd, sievietes mājās sēž un rūc: ko viņi tik ilgi tur var ņemties? Kad vīri atnāk mājās, sievas ar bērniem aiziet uz pirti, bet, kamēr viņas bērnus nomazgā, kamēr pašas sevi un vēl kādu drēbju gabalu, vīri sēž mājās un burkšķ: kur viņas tik ilgi? Daudz negatīvu emociju! Bet, ja aiziet kopā, tad sieva ar slotu nozvetē vīru, vīrs - sievu, pēc tam kopā nosukā bērnus, un visi reizē var iet mājās.

Tautasdziesmās par katru koku un zāli ir kaut kas uzrakstīts, jāprot tikai izlasīt. Dainās un ticējumos ir daudz zināšanu. Tā ir latviešu bībele.

"Es uzgāju zelta birzi, ne zariņa nenolauzu." Latvieši mīlēja kokus. Kā viņi izšķīrās, kad ābelei pieglausties, bet kad var zarus lauzt, lai ar tiem pērtos?

Dainas nosacīti var iedalīt trīs lielās grupās. Ir jaunāko laiku dainas, kas radušās pēc 16. gadsimta un kur vērojamas citu kultūru ietekmes. Tās mēs varam nolikt malā. Starp vecākajām dainām ir tādas, kas sniedz gaužām praktisku informāciju, ko, kad un kāpēc darīt, bet otra grupa ir tā saucamās dieva dziesmas, ko latvieši izdziedāja gluži kā indieši mantras - lai spēcinātu dabu un veicinātu dažādus notikumus. Tautas dziesma, ko jūs skaitījāt, nav par zaru laušanu, bet par sievišķajām un vīrišķajām enerģijām. Sievišķā, mēness, sudraba un vīrišķā, zelta, saules enerģija. Starp citu, ja pirtī per un skaita tautasdziesmas, cilvēks var gūt fantastiskas, eiforiskas sajūtas. Tādas var dāvāt, izmantojot arī mūsu senās latviešu zīmes. Ja kādu no tām uzliek cilvēkam, viņš saka: jūs ar mani neko nedarāt, bet es jūtu, ka kaut kas notiek. Ne velti zīmes bija jostās, rotās, karotēs un darba rīkos, māju pakšos un uz maizes. Mūsu senči zināja, ko darīja.

Ja cilvēki izmanto šo zīmju enerģētiku, viņu dzīves mainās uz labo pusi. Man pie sienas karājas Jumja zīme. Jumis ir saistīts ar auglību un ir arī brīnišķīgs sargs. Ne velti agrāk uz klēšu un māju galiem lika Jumja zīmi. Gudri cilvēki arī tagad ceļ mājas ar Jumīti galā. Te ir arī auseklis, Māras zīme, dzīvītes zīme, kas kādreiz likta gan bērnu šūpuļos, gan gultās, lai būtu spēks un enerģija. Arī pirtīs lika zīmes lodziņā, krāsnī lika tā dēvēto krāsns lietuvēna krustu, lai uguntiņa dzīvotu godīgi un zinātu savu vietu.

Latviešiem bija raksturīgas melnās pirtis. Vai pirtis ar skursteņiem arī ir uzskatāmas par latviešu pirtīm?

Pirmsākums, protams, ir melnā pirts. Un ne tikai latviešiem. Skursteņus sāka ierīkot aptuveni 18. gadsimtā. Taču tas nenozīmē, ka pirts ar skursteni nav mūsu, jo mēs nevaram dzīvot kā cilvēki pirms 300, 500 un vēl vairāk gadu. Visam jābūt attīstībā. Tomēr īsti pirts pazinēji uzskata, ka vislabākais gars ir melnajā pirtī. Dūmi pirti izdezinficē tā, ka nekādu baciļu nav. Tāpēc tagad diezgan daudzi vēlas sev melnās pirtis.

Latviešiem pirts bijusi saistīta ar visiem notikumiem dzīvē. Pirtī dzemdēja, jo tā bija vissterilākā vieta. Somi ir ļoti daudz pētījuši pirts lietas un konstatējuši, ka ar bērza slotu dzenātā pirts gaisā ir 400 mikrobu uz kubikmetru, kamēr operāciju zālē pieļaujamā norma ir 500 mikrobu uz kubikmetru. Otrs iemesls, kāpēc uz pirti gāja dzemdēt, - pirts ir nomaļa vieta, tātad klusa, kur sievietei neviens netraucē. Un tā ir arī silta vieta. Pirts bija dziedinātava, kurā darbojās braucītājas un laistītājas, gudras, zinošas sievietes, kuras pārzināja pirts dziedniecību. Latviešiem ārstēšana pirtī bija ļoti attīstīta.

Pirtī lika ragus. Govju un aunu ragus lika kā bankas uz muguras un ar to palīdzību arī nolaida sliktās asinis. Pirms likt ragus, ieskrāpēja vietiņu, kurā bija izveidojies iekaisums, uzlika ragu, un, kad to ņēma nost, puse raga bija pilna ar asinīm. Daži to vēl šodien dara, un, starp citu, arī netradicionālajā medicīnā atgriežas pie slikto asiņu nolaišanas.

Vai pirtī iešana saistāma ar fitoterapiju, vai arī tās ir divas dažādas lietas?

Tās ir ļoti tuvas. Visas tējas, ko dzeram pirtī, ir visīstākā fitoterapija. Arī daudzās slotiņas ir fitoterapija. Atšķirība ir iedarbībā, piemēram, kumelīšu slotiņa ir skaistumkopšanas līdzeklis, kamēr kumelīšu tējai ir pretiekaisuma iedarbība.

Ejot pirtī, ne tikai var, bet vajag dzert ārstnieciskās tējas. Pirts procedūras laikā ir jādzer, jo svīstot mēs izdalām daudz šķidruma, un mums tas atkal jāuzņem. Tāpēc pirtī jādzer bērzu sulas vai tējas. Svīšana ir ļoti svarīga, jo 10% savu atkritumvielu mēs atstājam tualetē, 20% izvadām elpojot un no pārējiem 70% tiekam vaļā caur ādu, tas ir, svīstot. Pirtī var ļoti daudz ko darīt, tāpēc normāla pirts procedūra ilgst četras līdz septiņas stundas. Nezinu, kāpēc jākurina pirts, lai tajā pasēdētu tikai stundu.

Vai ir no svara, no kāda koka celta pirtiņa?

Jā. Krievu cariem pirtis taisīja no liepas baļķiem, jo liepai ir skaista smarža un tā viegli elpo, labi uzsūc smagās enerģijas. Šodien Latvijā nav reāli dabūt liepas baļķus, tikai dēlīšus apšuvumiem. Tāpēc tagad visbiežāk pirtis taisa no nesveķainas egles vai priedes. Mazs sveķu daudzums pirti aromatizē, bet pārāk liels var padarīt pirts gaisu smagu. Brīnišķīga ir arī no apses koka taisīta pirtiņa. Tā vienreizīgi enerģētiski attīra. Piemēram, manā pirtī iekšā ir liepas apšuvums, bet ārpuse ir no eglītes.

Tikpat svarīga ir arī malka, ar kādu pirtiņu kurina. Vislabāk, ja dedzina tādu pašu, kādas slotiņas izmanto. Visbiežāk kurina bērza vai alkšņa malku. Taču vislabāk ir kurināt ar tāda koka malku, kurā zibens iespēris vai vismaz vējš nolauzis. Tajā ir sastapušās visas četras stihijas, visi četri dabas spēki: uguns, ūdens, gaiss un zeme. Taču šādu malku izmanto tikai ļoti nopietnos gadījumos rituālajām pirtīm.

Kas ir rituālā pirts?

Ir daudz un dažādas rituālās pirtis, kur ar dažādiem rituāliem cilvēki mēģina panākt sev vēlamo rezultātu. Ir gadskārtu pirtis, kas ir Ziemassvētkos, Lieldienās, Jāņos un rudenājos. Ir cilvēka dzīvē nopietni notikumi, piemēram, krustabu pirts, kad bērniņu pirmo reizi ved pirtī. No tā atkarīgs, kāds cilvēks izaugs un kāds būs viņa dzīves ceļš. Par krustabu pirti ļoti daudz pastāstīts tautasdziesmās un ticējumos. Vai zināt, kur ir pirmais slotas sitiens bērniņam? Pa seju. Jo latvietis ir praktisks cilvēks. Ir ticējums: kur bērnu pirmo reizi skars pirtsslota, tajā vietā plīsīs drēbes. Ja iesit pa dibenu, bikses plīsīs, tāpēc pirmo reizi iesita pa seju.

Arī pirms kāzām bija rituālās pirtis; veļu laika rituālās pirtis, kad notika kontaktēšanās ar senču gariem. Rituālās pirtis bija jākurina arī tad, kad cilvēks savā dzīvē ko ļoti nopietnu sāka darīt, pirms lielām pārmaiņām. Pirtī tika veikti dažādi rituāli ne tikai tādēļ, lai palīdzētu cilvēkam attīrīties, bet arī lai dotu viņam spēku, drosmi un daudz ko citu. Ne velti latviešiem uzskatīja, ka pirts ir svētāka vieta nekā baznīca, tāpēc tajā visi var iet kaili.

Vai mūsdienās cilvēki nemulst pirtī kailuma dēļ?

Viss atkarīgs no pirtnieka un kompānijas, bet, cik esmu cilvēkus mācījis pirtslietās, neesmu jutis lielas problēmas. Pirtis pašas izstumj cilvēkus, kas tur ierodas, neveselīgas intereses dzīti.

Jūs izmantojat arī stingru zaru slotas, no skata tādas, kuru sitieni varētu būt sāpīgi.

Tās ir kārklu un citu koku klūgu slotas. Pēršana nav sāpīga, tā ir ļoti patīkama, ja pareizi per. Tā ir tā dēvētā vibrāciju pēršana, kas ievibrē organismu tā, ka paātrinās asinsrite, uzlabojas vielmaiņa un pastiprinās svīšana, kas ir ļoti svarīgi, lai izvadītu visas sliktās vielas. Tas ļoti labi arī trenē un atslābina muskulatūru. Tikai jāzina, kā šo slotiņu izmantot.

Jebkuru citu slotiņu var likt lietā arī neprofesionālis, piemēram, vīrs noper sievu, sieva - vīru. Katrs cilvēks labsajūtu pirtī saņem pēc sava zināšanu līmeņa. Jo vairāk zina un prot, jo lielāks kaifs. Starp pērēju un peramo notiek arī enerģijas apmaiņa.

Mūsu klasiķu darbos kā pirts dienu parasti min sestdienu. Tā tiešām bija īstā pirts diena?

Jā, jo svētdiena bija brīvdiena, pirms kuras gribējās atbrīvoties no visa nedēļas smaguma un netīrumiem, lai būtu tīri un viegli. Arī tagad lielākā daļa pirtī gājēju cenšas to darīt sestdienās, bet ne vienmēr tas izdodas.

Ko nevajag pirtī darīt?

Šņabi dzert nevajag un gaļu ēst. Gaļa rada smagumu, rodas apātija. Alkoholu nevajadzētu lietot arī pirms pirtī iešanas. Tiesa gan, īsts dzīvais alus saprāta robežās var būt izmantojams pirtī.

Kā jūs vērtējat dažādas skaistumkopšanas procedūras pirtī?

Nevienā skaistumkopšanas salonā nevar iegūt to, ko var dabūt pirtī. Šim nolūkam der ne tikai dažādas slotiņas un skrubji, bet arī māls, medus, dūņas, dažādas augu maskas un ēteriskās eļļas. Pirtī, ja gribi, vari atgūt savu jaunību un skaistumu.

Ziedonis Kārkliņš iesaka: īstā pirtsslota

Lielākoties pirtīs tiek izmantotas trīs veidu slotas: bērza, ozola, kadiķa. Taču pirtsslotām var izmantot teju visus dabā sastopamos augus un krūmus. Katram no tiem ir savas spējas un uzdevumi.

* Citronmelisu uzskata par dzīvības eliksīru ķermenim un dvēselei. Tā nomierina, palīdz cīnīties ar depresiju un dod enerģiju.

* Piparmētras aromātam atkarībā no koncentrācijas var būt uzmundrinošs vai nomierinošs efekts. Tās var atvieglot kakla sāpes, uzlabot garastāvokli un psihisko stāvokli.

* Bērzu slotiņa noder relaksācijai, enerģijas uzņemšanai un atgūšanai.

* Ozola slotu saista ar dievišķo enerģiju un domu apskaidrību.

* Pīlādžu slota vajadzīga, lai atbrīvotos no visu veidu sliktām iedarbībām, enerģētiskai aizsardzībai.

* Priedes slota der spēku atjaunošanai, enerģētisko procesu stimulēšanai un spriedzes samazināšanai. Tā veicina jebkurus dziedniecības procesus.

* Upeņu slotu sien spēku uzņemšanai.

* Apses slota der, lai atbrīvotos no dažādiem nevēlamiem procesiem.

* Melisas palīdz atslābināt muskuļus, atbrīvoties no nepatīkamām domām un rūpēm.

* Iesieniet pelašķi slotā, lai atsvaidzinātu psihisko apziņu, spēcinātu intuīciju, iegūtu drosmi, veselību un spēku.

* Vīksnas slota vajadzīga vīriešiem spēka iegūšanai.

* Ābeles slota atmodina sievietes emocionālo būtību.

* Jasmīna slota noskaņo uz garīgumu un fiziski atslābina.

* Ceriņu slota pastiprina mīlestības enerģiju un veicina attīrīšanās procesus.

* Oša slota aktivizē domāšanas procesus, lai varētu skatīties uz lietām no cita skatupunkta un atbrīvotos no kompleksiem.

* Asinszāļu slota atjauno organisma aizsargspējas.

Kāda koka malku izvēlēties

Izmantojot dažādu malku, var iegūt atšķirīgus pirts garus. Katram kokam ir noteiktas vibrācijas un noteikts frekvenču lielums. Sadegot tas atbrīvo savu enerģiju.

* Bērzs ir klasiska pirts malka, jo dod dzīvespriecīgi uzmundrinošu enerģiju.

* Alksnis ir ģimenes saišu stiprinātājs, tāpēc, ja pirtī iet visa ģimene, tās kurināšanai būtu jāizmanto alkšņa malka.

* Kļava sniedz līdzsvaru un palīdz karjeras veidošanā.

* Priede ir Saules enerģijas nesēja, tā veicina dziednieciskos procesus.

* Apse atbrīvo cilvēku no negatīvām emocijām. Daudzi cilvēki beidz pirti kurināt ar apses malku, jo tai ir liesa liesma un, ja uz akmeņiem ir sodrēji, tie šajā liesmā pazūd, un akmeņi atkal ir tīri.

* Sieviešu pirtiņai der vītols, jo tas ir sieviešu maģijas koks.

Visas intervijas

Redaktors iesaka

Tikai Mocarts

Tikai Mocarts

12. decembrī Lielajā Ģildē ...

Lasīt vairāk 3 komentāri
Sigulda velogida - seniora pavadībā!

Sigulda velogida - seniora ...

Ļauties rāmam un nesteidzīgam ...

Lasīt vairāk 2 komentāri
Latviešu mēmā kino zvaigzne

Latviešu mēmā kino zvaigzne

Izstāde un lekcija „Jaunā ...

Lasīt vairāk 3 komentāri
Akcija „Café Spleen jeb Augusts 1914”

Akcija „Café Spleen jeb ...

Rīgas - Eiropas Kultūras galvaspilsētas ...

Lasīt vairāk 2 komentāri

Iepazīšanās

Iepazīsties ar vairāk nekā 5013 seniori.lv lietotājiem!

Atrast

 • Compliment of the day to you. I am Ms Serina Johnson, I am sending
  this brief letter to solicit your partnership to transfer $9.5
  million US Dollars. I shall send you more information and procedures
  when I receive positive response from you.Kindly reply to me
  with this my alternative email address.( )
  Best Regards,
  Thanks
  Ms. Serina Johnson..........Sveiki,

  Kompliments no dienas jums. Es esmu Serina Johnson kundze, es sūtu
  tas īss vēstule lūgt jūsu partnerattiecības nodot $ 9,5
  miljoni ASV dolāru. Es sūtīt jums vairāk informācijas un procedūras
  kad es saņemt pozitīvu atbildi no you.Kindly atbildi uz mani
  ar šo manu alternatīvo e-pasta adresi. ()
  Ar laba vēlējumiem,
  paldies
  Ms Serina Johnson

  sarina Pirms 1 gada, 11 mēnešiem

Lūdzu ienāciet, lai pievienotu komentāru.

Mūsu draugi (klikšķini uz bildes)

 • Olimpiskais sporta centrs
 • Sava Dizaina Telefonu Vāciņi
 • Dienas Žurnāli
 • Latvijas Mākslas akadēmija
 • Projekts StarDust
 • Labklājības ministrija
 • Rīgas domes Labklājības departaments
 • Osteo.lv
 • tikaisievietem.lv
 • Medkursi
 • Dalbes Līcis
 • Iespēju karte
 • Piepūšamās atrakcijas