Ritini un būs vairāk ↓
Raksts
Kaulēties - saimnieka lieta

Kaulēties - saimnieka lieta

31.01.2013

Sakņu paviljonā dzeltena izkārtne vēsta: Latvijas āboli, zemnieku saimniecība „Fišers", zem kuras tagad ziemā piedāvājumā glīti kastēs sakārtoti āboli un bumbieri, kā arī maiga un salda ābolu sula no Bauskas novada Gailīšu pagasta. V.Fišers ar aizrautību stāsta par savu darbu un ar dzīvi kopumā ir apmierināts.

Saka, ka šogad nebija ābolu gads?
Man ir savādāk. Ir daudz ābolu šķirņu, arī puspunduru un punduru. Raža ir katru gadu un būs vienmēr, tikai tā atšķirība - citu vairāk, citu mazāk.

Kā nonācāt pie augļiem?
Saimniecībā pašlaik nedaudz vairāk kā 40 hektāru platībā audzējam graudaugus, zemenes, gurķus, bet visvairāk ābolus, bumbierus un plūmes - ap 40 augļkoku šķirņu. Savulaik audzēti gan burkāni, gan kartupeļi, izmēģināts ir gandrīz viss. Laikā, kad Aigars Kalvītis bija zemkopības ministrs, saņēmām Eiropas Savienības atbalstu investīcijām. Mēs un Bauskas novada saimniecība „Ābelītes" bijām vieni no pirmajiem Latvijā, kas iestādīja augļu dārzus. Un var teikt, ka veiksmīgi.


Cik ilgi esat tirgū?
Vairāk kā 27 gadus. Visas pārmaiņas esmu piedzīvojis un redzējis. Nevar salīdzināt ar deviņdesmitajiem gadiem. Nenoliedzami ir uzlabojumi, bet ir lietas, kas vēl jāsakārto. Piemēram, Zemnieku nakts tirgus te, kur tagad tas atrodas, ir labāks, kārtīgāks un ērtāks. Bet sezonas laikā tomēr vajadzētu vairāk sakārtot: iezīmēt un sanumurēt vietas. Lai neiznāk tā, ka atbrauc no Polijas mašīnas, aizņem abonentu vietas. Zemnieks atbrauc, bet viņam nav kur likties. Jābūt lielākai un operatīvākai kontrolei. Vajadzētu arī nodalīt: zemniekiem - sava vieta, pārpircējiem - sava, importam - sava. Arī pircējs nejauks un nebūs maldināts. Man daudzi paziņas iet uz turieni iepirkties, īstenībā nopērk gan importa tomātus, gurķus, gan arī augļus. Cilvēks iet ar pārliecību, ka pērk vietējo, bet nopērk mazāk vērtīgo importu. Mēs taču paši esam spējīgi izaudzēt. Zemnieki atbrauc; viņiem nav vietas, kur tirgoties, un atliek vien klanīties uzpircēju priekšā. Mūsējiem ir jābūt labākiem apstākļiem un priekšrokai.

Kā cilvēkam atšķirt Latvijas ābolu no Polijas ievestā?
Latvijas āboliem tiek izmantots mazāk ķimikāliju. Pats strādāju pēc integrētās audzēšanas metodes, kur ķīmiju lieto minimāli - tikai tik daudz, cik akūti nepieciešams. Cilvēkiem ir jābūt gudriem. Tirgū joprojām diemžēl ir daudz melu. Man ir savi klienti, kas mani zina, ka nemānos. Atšķirt, protams, var. Piemēram, pēc nosaukumiem. No Polijas pamatā ieved četras komercšķirnes, bet tirgotāji iedod savus nosaukumus, jo fantāzija viņiem strādā. Protams, vairāk varētu Pārtikas un veterinārais dienests strādāt pie šīs lietas sakārtošanas. Un tas būtu gan labāk pircējiem, gan tirgotājiem.


Bet kā pircējam atšķirt?
Nevajag būt lētticīgiem, importu uzreiz var atšķirt. Pēc kvalitātes, pēc garšas, pēc tirgotāja un pēc apjoma. Zemenes tonnām ieved, raksta debesu brīnumus. Bet cilvēkiem jādomā - kur tās ir augušas, kā apstrādātas, ar ko apstrādātas? Man vienreiz dzīvē ir bijusi situācija, kad mājās nolasu skaistas zemenes, atvedu uz tirgu un pēkšņi visas izšķīst laika apstākļu ietekmē. Bet ievestās ogas tirgū dienām stāv. Mūsu zemenes vienmēr būs garšīgākas. Mums ir īpaši laika apstākļi - vasarā diena ir silta un nakts auksta un tas kopā veido to aromātisko garšu. Vienmēr var izvēlēties lētāk pirkt apstrādātu trīs dienas vecu ogu, vai dārgāk - vietējo. Mēs Latvijā nevaram izaudzēt lētāk. Mūsējās vienmēr būs dārgākas.

Kādi ir Jūsu pircēji?
Mani pircēji ir ļoti labi. Paldies viņiem par to, jo, pateicoties viņiem, mana zemnieku saimniecība turas. Tie ir mani patrioti. Visādi ir bijis, lai nonāktu pie uzticēšanās. Citi brīnās un netic, ka tie ir Latvijas āboli. Ir piedāvājumi uzpirkt un tirgot, bet to es nedaru. Tie visi ir manas saimniecības augļi, jebkurš var atbraukt pie manis un par to pārliecināties. Cilvēki pie manis ciemos ir bijuši, gan pazīstami, gan mazāk zināmi.

Kā veidojas ābolu cena?
Es pats vienmēr izvērtēju ieguldījumu un nosaku cenu. Tas, kas te uz letes, ir mans darbs un es to cienu. Tik daudz tajā ir ieguldīts un daudz ir strādāts. Tāpēc arī man ir nepatika pret pircējiem, kas nevīžīgi ābolus mētā.

Tas, kas te uz letes, ir mans darbs un es to cienu. Tik daudz tajā ir ieguldīts un daudz ir strādāts. Tāpēc arī man ir nepatika pret pircējiem, kas nevīžīgi ābolus mētā.

Bet viņi nesaprot, ka katrs ābols rūpīgi līdz ziemas laikam glabāts, aprūpēts, kastēs ābolu pa ābolītim likts. Bet viņi mētā, it kā pinpongu spēlētu. Tā ir liela necieņa. Tādiem cilvēkiem aizrādu un reizēm pat sūtu pie citiem tirgotājiem.

Kā augļus uzglabājat?
Glabājam pēc iespējas dabiskā veidā, lielās glabātuvēs normālos apstākļos. Saimniecībā nav vakuuma kameru vai tamlīdzīgi uzlabojumi. Protams, visu laiku ir dabiskā atlase. Augļi bojājas un tiek pārskatīti. Bojātus ābolus nekad netirgoju. Bet, neraugoties uz to, līdz jūnijam pie manis varēs iegādāties Latvijas ābolus. Pagājušajā gadā beidzu tirgoties 10.jūnijā. Lai cilvēki nedomā, ka ābolu Latvijā nav.

Kā mājās labāk uzglabāt ābolus, piemēram, ja iepērk pie Jums vairāk?
Ja manus ābolus pērk, tad labāk glabāt vēsumā, jo viņi siltā gaisā ļoti ātri gatavojas. Ja būtu no vakuuma kameras vai apstrādāti, tad citādi.

Kāds ir Jūsu dienas ritms?
Katru rītu braucu no Gailīšu pagasta. Ceļos pussešos vai agrāk. Pusseptiņos jau esmu 80 km garajā ceļā uz Rīgu. Pirmdienās vedu augļus uz skolām. Tas ir ritms, kas gadu gaitā iestrādājies. Ja esmu mājās dažas dienas, jau šūmējos...

Cilvēkus atceraties pēc sejas?
Jā, gandrīz visus. Pastāvīgo klientu man ir ļoti daudz. Sestdienās, kad viņi nāk, es jau dodu maisus, man pat nevajag neko jautāt vai piedāvāt.

Vai gada griezumā ir arī kāds laiks atpūtai?
Kādu nedēļu vai nedaudz vairāk. Bet kopumā - nav. Ir jāstrādā visu laiku. Ja neesmu tirgū, ir darbi mājās. Tūlīt sāksies zāģēšanas laiks. Darbiniekus saimniecībā piesaistu uz laiku. Tādos saspringtākos periodos ir četri, pieci darbinieki. Iet jau visādi - kāds iedzer, kādam vēl kāda vaina... Visādi gadās.

Ja vajag darba rokas, vai laukos ir kas strādā?
Ir, bet atrast grūti. Jaunus cilvēkus pavisam grūti. Viņi grib lielu un ātru naudu. Viņi nesaprot, ka tā ir jānopelna. Es taču arī sāku ne no kā. Nekā man nebija, pats „sitos"! Lēnām viss nāk. Vidējā paaudzē čaklākie aizbrauc peļņā uz ārzemēm. Ne peļņā, bet drīzāk vergot, bagātāki jau tur nekļūst.

Man ir cilvēki, ar kuriem kopā strādājam pat 20 gadu.

Bet man ir cilvēki, ar kuriem kopā strādājam pat 20 gadu. Ir savas problēmas, bet es ātri uzliesmoju, atdziestu un strādājam tālāk.

Domājat arī par attīstību?
Attīstība palēnām notiek visu laiku. Neko no citiem neprasām, cik ir iespēju, tik arī attīstāmies. Es pats vairāk pa tirgu, taču mana sieva Smaida ir spēcīga projektu un grāmatvedības lietās, arī viss saimniecības vadīšanas darbs uz viņas pleciem, dēls palīdz, cik var. Savā laikā arī SAPARD izmantojām, kad vajadzēja tehnikas iegādei. Tagad piedalos arī programmā „Skolas auglis". Strādāju ar Iecavas vidusskolu, Pilsrundāles vidusskolu un Uzvaras vidusskolu, kas mani šai programmai Lauku atbalsta dienestā pieteica.

Bet vai Jums izdodas strādāt ar peļņu?
Es negaužos. Jautājums ir par to, cik katram cilvēkam vajag. Es netaisot dzīvot 1000 gadu. Bērniem mazliet pietiks, pašam pietiek. Nekad neesmu ņēmis kredītus, kā jaunie treknajos gados. Jāatdod taču būs. Centāmies visu paši. Kopā visa ģimene esam strādājuši. Bija labāk, bija sliktāk. Bija arī gadījumi un visādas spekulācijas, kad rokas nolaižas. Pa bišķītiņam ķepurojāmies ārā, un es nekad nebraukšu prom no Latvijas. Kas strādā, tiem ir labi. Man nepatīk tādas lietas, kā pabalsti. Cilvēki, saņem pabalstus, degradējas un vairs negrib strādāt. Tāpēc šie cilvēki, kas te tirgojas - no vienas puses tomēr cenšas strādāt - nedzer, strādā - pelna sev iztiku, pat, ja mānās un latviešu ābolu vietā tirgo poļu.

Arī poļu zemniekiem un Latvijas tirgotājiem jādzīvo...
Es nesaku, ka poļu āboli ir slikti. Poļu āboliem, kas nākuši no 20-30 ha lielām saimniecībām būs vairāk ķīmijas. Tur lielo apjomu dēļ, vajag vai nevajag, lieto ķimikālijas. Es zemenes audzēju 1 hektārā un pats tās tirgoju. Man nav izdevīgi miglot.

Ja platības ir lielas un pats netirgo, tad vairs nav tik svarīgi ar savu galvu atbildēt par savu produktu.

Ja platības ir lielas un pats netirgo, tad vairs nav tik svarīgi ar savu galvu atbildēt par savu produktu. Nauda jādabū atpakaļ - tas ir bizness. Tās zemenes, ko es audzēju - man nav bizness. Tas ir priekš maniem pastāvīgajiem pircējiem un darbs sezonas pārtraukumā, lai darbiniekiem nodrošinātu darbu, iztiku un viņus varētu pieturēt. Arī gurķus uz lauka audzēju, jo man prasa. Pircēji, kas gadu gadiem un daži pat divdesmit gadu pie manis nāk, man prasa - būs šogad gurķi? - Būs! Ir jāsēj! Par maniem burkāniem atceras un joprojām slavē...

Publicēts: Rīgas Centrāltirgus portālā www.rct.lv

Visas intervijas

Redaktors iesaka

Tikai Mocarts

Tikai Mocarts

12. decembrī Lielajā Ģildē ...

Lasīt vairāk 16 komentāri
Sigulda velogida - seniora pavadībā!

Sigulda velogida - seniora ...

Ļauties rāmam un nesteidzīgam ...

Lasīt vairāk 16 komentāri
Latviešu mēmā kino zvaigzne

Latviešu mēmā kino zvaigzne

Izstāde un lekcija „Jaunā ...

Lasīt vairāk 11 komentāri
Akcija „Café Spleen jeb Augusts 1914”

Akcija „Café Spleen jeb ...

Rīgas - Eiropas Kultūras galvaspilsētas ...

Lasīt vairāk 11 komentāri

Iepazīšanās

Iepazīsties ar vairāk nekā 7498 seniori.lv lietotājiem!

Atrast

 • Compliment of the day to you. I am Ms Serina Johnson, I am sending
  this brief letter to solicit your partnership to transfer $9.5
  million US Dollars. I shall send you more information and procedures
  when I receive positive response from you.Kindly reply to me
  with this my alternative email address.( )
  Best Regards,
  Thanks
  Ms. Serina Johnson..........Sveiki,

  Kompliments no dienas jums. Es esmu Serina Johnson kundze, es sūtu
  tas īss vēstule lūgt jūsu partnerattiecības nodot $ 9,5
  miljoni ASV dolāru. Es sūtīt jums vairāk informācijas un procedūras
  kad es saņemt pozitīvu atbildi no you.Kindly atbildi uz mani
  ar šo manu alternatīvo e-pasta adresi. ()
  Ar laba vēlējumiem,
  paldies
  Ms Serina Johnson

  sarina Pirms 3 gadiem, 9 mēnešiem
 • Aizdevuma piedāvājumu finanšu starp Mr un Mrs īpaši Francija, Beļģija, Šveice, Rumānija, Itālija, Spānija, Kanāda, Portugāle, Vācija, Austrija, Indija, salas, Māršala...). Jums nepieciešams naudas aizdevumiem starp indivīdu sejas finansiālas grūtības, lai beidzot izkļūt no strupceļa, kas izraisījuši bankām, noraidījumu ierakstu pieteikties uz fondiem. Mēs esam starptautiska struktūra finanšu ekspertu, kas varētu veikt jums aizdevumu summa, kas jums nepieciešams un ar nosacījumiem, kas atvieglo dzīvi. Es varu jums palīdzēt šādās jomās: finanšu, hipotekāro kredītu, investīciju, auto aizdevumu, parādu konsolidācijai aizdevums, kredītlīnija, otrais Hipotekārais kredīts izpirkšanu, personas aizdevums. Mēs izsniedzam aizdevumus, sākot ar €5000 25 miljoni minimālā € līdz visām personām, kas ir spējīgs izpildīt nosacījumus. Esat reģistrējies, banka aizliegta, un jums nav favor no bankām. Mans procentu likme ir 2 % gadā. Ja jums naudu citu iemeslu dēļ, lūdzu, jūtieties brīvi sazināties ar mani, lai iegūtu vairāk informācijas. Es esmu pieejams tikties ar maniem klientiem, kas ilgst līdz pat 5 dienām pieteikuma formas saņemšanas. Ja jums ir interese, lūdzu, sazinieties ar mani plašāku informāciju. Lūk, mans e-pasts:  PS: Ziņojumu beidzot, lai palīdzētu tiem, kas ir nepieciešams.
  PALDIES PAR SADALI ŠO INFORMĀCIJU, LAI PALĪDZĒTU TIEM, KAM IR VAJADZĪGA NAUDA, LAI ATRISINĀTU PROBLĒMU, VAI VEIKT PROJEKTA.

  geraldine Pirms 1 gada, 10 mēnešiem
 • Jūs vēlaties naudu starp privātpersonām ieguldīt nekustamajā īpašumā vai iegādāties automašīnu vai parādu konsolidācijai aizdevumu vai kredītu izpirkšanai vai personīgos nolūkos. Ja jums ir laba reputācija un spēj izpildīt savas saistības maksāt, lai es varu jums apliecināt, ka aizdevuma noteikumi lietderība krūtsgals drošu un pieejamu visiem sabiedrības slāņiem.
  Mans procentu likme ir 2%, saskaņā ar noteiktu pabalstu. Atmaksas termiņš tiek sniegta saskaņā ar ienākumiem no aizņēmēja poolt.Olid jūs atteicāties aizdevumu neatbilst Bankas prasībām jebkur, nevilcinieties sazināties ar mani pa pastu:

  vergaro01 Pirms 1 gada, 1 mēneša
 • NEW KREDĪTU REFORMA procentos no 1,90% attiecībā uz visām

  Nepieciešams studējošā kredītu, kredītu, lai iegūtu vadītāja apliecību, auto aizdevumu, hipotēku, kredīta darbu, finansējumu personas projektu? Ar kapitāls, kas tiks izmantoti, lai nodrošinātu aizdevumus starp īstermiņa un ilgtermiņa konkrētus visiem nopietniem cilvēkiem, kuri reālajā nepieciešama, procentu likme ir 1,90%, virs termiņa atmaksas, un es ieviest risinājumus kredīts (1) ekskluzīvs un efficaces.Je esmu pieejams, lai apmierinātu manu klientiem līdz pat 48 stundām, lai redzētu, 2 dienas no saņemšanas jūsu pieteikuma veidlapas. nav nopietni atturēties persona

  Sazinieties tikai pa pastu.

  E-pasts:
  E-pasts:
  E-pasts:

  Antoniovale Pirms 8 mēnešiem, 4 nedēļām
 • Labdien Kundze un Kungs, Jums ir, diemžēl, redzējis liegta kredītu tuvākajā bankas dažādi iemesli . Jums ir īpašs, godīgi un ar labu raksturu . Jums ir ienākumi, kas var ļaut jums rodas jūsu ikmēneša maksājumus, Vairāk rūpes esmu individuāli ar spēcīgu kapitālu es gribu, lai nodot jūsu rīcībā aizdevumu no 1000€ ar 7.000.000€, lai būtu payed atpakaļ ar procentiem pēc likmes no 2%

  philippevincent Pirms 2 mēnešiem, 1 nedēļas
 • Labdien Kundze un Kungs, Jums ir, diemžēl, redzējis liegta kredītu tuvākajā bankas dažādi iemesli . Jums ir īpašs, godīgi un ar labu raksturu . Jums ir ienākumi, kas var ļaut jums rodas jūsu ikmēneša maksājumus, Vairāk rūpes esmu individuāli ar spēcīgu kapitālu es gribu, lai nodot jūsu rīcībā aizdevumu no 1000€ ar 7.000.000€, lai būtu payed atpakaļ ar procentiem pēc likmes no 2%:

  philippevincent Pirms 2 mēnešiem, 1 nedēļas
 • Jus esat ieredni, zemnieki, mazie uznemumi, amatnieki vai jebkura veida personas, un jums ir nepieciešams aizdevums, lai apvienotu paradus vai lai palidzetu jusu uznemumiem atgriezties cela, vai atsaktu lielako dalu no jusu uznemumu bažam.
  Mes palidzam cilvekiem, kam ir finansialas grutibas, kuriem vajadzigs atbalsts saviem projektiem, vai lai vini varetu atmaksat savus paradus un sakt ar labu pamatu. Neatkarigi no summas. Šeit mes varam jums palidzet
  - finanšu aizdevums
  - Nekustama ipašuma aizdevumi
  - Ieguldijumu aizdevums
  - Automobilu aizdevums
  - Konsolidacijas parads
  - kredita atpirkšana
  - personigie krediti
  - skolas aizdevums
  e-pasts:

  bertina03 Pirms 1 mēneša

Lūdzu ienāciet, lai pievienotu komentāru.

Mūsu draugi (klikšķini uz bildes)

 • Olimpiskais sporta centrs
 • Sava Dizaina Telefonu Vāciņi
 • Dienas Žurnāli
 • Latvijas Mākslas akadēmija
 • Projekts StarDust
 • Labklājības ministrija
 • Rīgas domes Labklājības departaments
 • Osteo.lv
 • tikaisievietem.lv
 • Medkursi
 • Dalbes Līcis
 • Iespēju karte
 • Piepūšamās atrakcijas